sobota, 18 listopad 2017 godz. 09:38

Czym jest obraz i metafora w coachingu? – IV spotkanie sieci Coaching w edukacji

Czwarte z kolei spotkanie uczestników sieci współpracy i samokształcenia Coaching w edukacji miało miejsce 22 lutego 2017 r. w sali konferencyjnej Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
Sieć Coaching w edukacji prowadzą: Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu oraz Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Koordynatorkami sieci są Danuta Potręć, konsultantka w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu oraz Elżbieta Wiśniewska, nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Uczestniczki spotkania powitała Danuta Potręć, po czym oddała głos dr Małgorzacie Kaczmarek, konsultantce w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, która poprowadziła zajęcia warsztatowe Obraz i metafora w Coaching. Na początku swego wystąpienia Małgorzata Kaczmarek zauważyła, że już sama definicja coachingu ma charakter metaforyczny, a narzędzia graficzne wykorzystywane przez coachów w pracy z klientem są w istocie obrazami. Jako przykład podała koło życia, mapę rozwoju, pole sił i skalowanie. Następnie prelegentka omówiła rolę obrazu i metafory w pracy coacha. Zapoznała uczestniczki warsztatów z tabelą wartości oraz z kartami, które pomagają nam uświadomić sobie, co tak naprawdę jest dla nas ważne. Nauczycielki biorące udział w warsztatach wysłuchały także wykładu psychologa Jacka Walkiewicza, wygłoszonego we wrześniu 2012 roku na konferencji TEDxWSB we Wrocławiu, która odbyła się pod hasłem: „Pełna MOC możliwości”. Spotkanie zakończyło tworzenie szkicu kolorowych map marzeń, co wywołało u wszystkich dużo emocji oraz spowodowało dokonanie zaskakujących odkryć dotyczących życia osobistego lub zawodowego.

Małgorzata Kaczmarek poprosiła uczestniczki spotkania o wykonanie zadania domowego: opracowanie mapy marzeń lub przygotowanie narzędzia do pracy z uczniami w szkole. Zadania zostaną zamieszczone na platformie na stronie www.kpcen-torun.edu.pl
Zajęcia zakończyły Danuta Potręć i Elżbieta Wiśniewska, dziękując nauczycielkom za przybycie i zapraszając je na kolejne spotkanie, które odbędzie się 4 kwietnia 2017 roku.

oprac. Anna Siemińska – Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu i Danuta Potręć – KPCEN w Toruniu
Doradztwo zawodowe dziś i jutro - sieć współpracy i samokształcenia
Jaką rolę spełnia eksperyment w edukacji? - sprawozdanie
012119120