piątek, 20 kwiecień 2018 godz. 05:16

Prawo własności intelektualnej
Co to jest własność intelektualna, prawo autorskie? Jak określić utwór i jak podejść do cytatów? Jaka jest różnica miedzy ustaleniem a utrwaleniem, opublikowaniem a rozpowszechnieniem? Jak przygotować prezentację, materiały na warsztaty, wykład zgodnie z przepisami prawa autorskiego?

Te i inne kwestie były tematem szkolenia w KPCEN w Toruniu, które przeprowadziła, specjalizująca się w ochronie własności intelektualnej, dr Monika Wałachowska – Wydział Prawa i Administracji UMK.

Uczestniczyli w nim konsultanci i doradcy metodyczni, którzy w swojej pracy bardzo często wykorzystują materiały z różnego rodzaju publikacji lub Internetu: informacje, zdjęcia, slajdy, rozporządzenia, czasami fragmenty filmów. Pani doktor tłumaczyła, co można wykorzystać zgodnie z prawem własności intelektualnej i wskazywała przepisy w prawie autorskim, które należy znać i dobrze rozumieć. Ważne są cele i odbiorcy, do których kierujemy wykład, prezentację, ćwiczenia. Niezwykle cenne było określenie, co można traktować jako cytat. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, jak wielką część dzieła literackiego lub podręcznika można kserować i ile razy. Najwięcej trudności sprawia własność intelektualna w Internecie. Prawo, podobno, nieustannie podąża za życiem, więc i w tym przypadku będzie musiało sobie poradzić.

Szkolenie było niezwykle praktyczne i interesujące, ponieważ prowadząca ilustrowała przepisy prawne konkretnymi przykładami z życia oraz skupiała się głównie na tych treściach, które wiązały się z pracą konsultantów i doradców metodycznych, ich obowiązkami, oczekiwaniami.

Spotkanie zakończyło się odpowiedziami udzielanymi przez panią dr Monikę Wałachowską na zadawane przez uczestników pytania, czyli swoistego rodzaju konsultacją prawną.

Oprac. D. Potręć
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego – szkolne wyzwanie
Coachingowe lekcje w Brzoziu