wtorek, 23 styczeń 2018 godz. 07:03

Prawo własności intelektualnej
Co to jest własność intelektualna, prawo autorskie? Jak określić utwór i jak podejść do cytatów? Jaka jest różnica miedzy ustaleniem a utrwaleniem, opublikowaniem a rozpowszechnieniem? Jak przygotować prezentację, materiały na warsztaty, wykład zgodnie z przepisami prawa autorskiego?

Te i inne kwestie były tematem szkolenia w KPCEN w Toruniu, które przeprowadziła, specjalizująca się w ochronie własności intelektualnej, dr Monika Wałachowska – Wydział Prawa i Administracji UMK.

Uczestniczyli w nim konsultanci i doradcy metodyczni, którzy w swojej pracy bardzo często wykorzystują materiały z różnego rodzaju publikacji lub Internetu: informacje, zdjęcia, slajdy, rozporządzenia, czasami fragmenty filmów. Pani doktor tłumaczyła, co można wykorzystać zgodnie z prawem własności intelektualnej i wskazywała przepisy w prawie autorskim, które należy znać i dobrze rozumieć. Ważne są cele i odbiorcy, do których kierujemy wykład, prezentację, ćwiczenia. Niezwykle cenne było określenie, co można traktować jako cytat. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, jak wielką część dzieła literackiego lub podręcznika można kserować i ile razy. Najwięcej trudności sprawia własność intelektualna w Internecie. Prawo, podobno, nieustannie podąża za życiem, więc i w tym przypadku będzie musiało sobie poradzić.

Szkolenie było niezwykle praktyczne i interesujące, ponieważ prowadząca ilustrowała przepisy prawne konkretnymi przykładami z życia oraz skupiała się głównie na tych treściach, które wiązały się z pracą konsultantów i doradców metodycznych, ich obowiązkami, oczekiwaniami.

Spotkanie zakończyło się odpowiedziami udzielanymi przez panią dr Monikę Wałachowską na zadawane przez uczestników pytania, czyli swoistego rodzaju konsultacją prawną.

Oprac. D. Potręć
Spotkanie dla nauczycieli do doradców - relacja i zaproszenie
Nowy numer UczMy