poniedziałek, 23 kwiecień 2018 godz. 17:05

Konferencja dla germanistów - sprawozdanie

Konferencja dla nauczycieli języka niemieckiego z regionu Torunia Spielen, lernen, Deutsch erleben. Gry edukacyjne w nauczaniu języka niemieckiego. odbyła się w KPCEN w Toruniu 9 października 2017 r.

Mieliśmy okazję gościć przedstawicielkę Instytutu Goethego w Warszawie Justynę Ciacharowską, która przedstawiła działalność Instytutu oraz szeroką ofertę projektów i konkursów dla uczących się języka niemieckiego. W ramach współpracy KPCEN w Toruniu i GI w Warszawie planowane są m.in. kolejne szkolenia nauczycieli w Toruniu w ramach programów DELFORT, Fokus Grundschule oraz Erlebnisreise.

Nauczyciele spotkali się również z Magdaleną Budzyńską, która podjęła się misji reaktywowania koła Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego w naszym regionie. Opowiedziała ona nauczycielom o zadaniach i celach PSNJN, zachęcając do aktywnego w nim członkowstwa. Zapowiedziała także kolejne spotkania Stowarzyszenia, które we współpracy z KPCEN w Toruniu będzie służyć pomocą nauczycielom języka niemieckiego. Spotkania planowane są w siedzibie KPCEN w Toruniu.

Konsultantka KPCEN w Toruniu, Regina Strzemeska poinformowała o ukazaniu się informatora o egzaminie ósmoklasisty, przedstawiła ofertę dla nauczycieli i informację o planowanych w najbliższym czasie szkoleniach. Zachęcała do udziału w spotkaniach sieci nauczycieli języka niemieckiego oraz publikowania tekstów w czasopiśmie UczMy.

W drugiej części konferencji odbyły się dwa spotkania warsztatowe na temat stosowania gier dydaktycznych w nauczaniu języka niemieckiego. Warsztaty dotyczące projektu „Erlebnisreise” poprowadziła Magdalena Budzyńska, warsztaty dotyczące wykorzystania kodów QR i konstruowania różnych gier przydatnych w nauczaniu języka poprowadziła Regina Strzemeska, konsultantka KPCEN. Uczestnicy otrzymali pomoce i materiały dydaktyczne, zyskali przydatną wiedzę i inspiracje do swojej pracy. Zadeklarowali także chęć uczestniczenia w kolejnych szkoleniach, z czego się niezmiernie cieszymy.

Regina Strzemeska
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego – szkolne wyzwanie
Coachingowe lekcje w Brzoziu