środa, 18 lipiec 2018 godz. 22:18

Eksperyment na przedmiotach przyrodniczych, metoda problemowa dla wszystkich – sprawozdanie

Moduł „Wykorzystanie eksperymentu naukowego w edukacji” realizowali 21.10.2017 r. w pracowniach przyrodniczych KPCEN w Toruniu nauczyciele ze szkoły podstawowej w Drużynach. Jest to część Projektu Innowacyjna Edukacja w Gminie Bobrowo. Poprzednia grupa nauczycieli ze szkół w Bobrowie uczestniczyła w takim szkoleniu 7.10. br. a relację można oglądnąć na naszej stronie.

Szkolenie prezentuje wartość eksperymentu, o którym Einstein mawiał „ ładny eksperyment jest sam w sobie bardziej wartościowy niż dwadzieścia wzorów wydobytych z naszych umysłów”. więcej...

Szkolenie prezentuje wartość eksperymentu, o którym Einstein mawiał „ ładny eksperyment jest sam w sobie bardziej wartościowy niż dwadzieścia wzorów wydobytych z naszych umysłów”. Uczestnicy dowiedzieli się, jak przebiega eksperyment poprawny metodycznie a następnie wykonali serię eksperymentów. Korzystali z „mobilnych stołów laboratoryjnych”, bezpiecznych, prostych i ekonomicznych pipet Pasteura. W materiałach dydaktycznych otrzymali również komplet „mobilnych stołów laboratoryjnych”. Umożliwiają one wykonywanie prostych doświadczeń przez wszystkich uczniów w trudnych warunkach szkolnych. Drugim ważnym elementem szkolenia było wykorzystanie metody problemowej, która rozwija wiele kompetencji zapisanych we wszystkich podstawach programowych. Nauczyciele formułowali problemy i hipotezy do zagadnień przedstawionych na zdjęciach, rysunkach lub wykresach. Szkolenie prowadzili: Maria Aleksandra Gancarz, konsultantka ds. przedmiotów przyrodniczych i dr Krzysztof Rochowicz, specjalista w zakresie pracowni mobilnych w KPCEN w Toruniu.

Co daje eksperyment prowadzony samodzielnie, obrazują załączone zdjęcia.
Tekst i zdjęcia Maria Aleksandra Gancarz

Nauczyciel XXI w. – zakończenie pracy sieci