środa, 18 lipiec 2018 godz. 21:59

Seminarium dla nauczycieli świetlic – rozpoczęte!

Świetlica szkolna: nowe czasy, nowe wyzwania, nowe metody pracy – to nazwa seminarium dla nauczycieli świetlic, które rozpoczęło się 20.11.2017 r. w KPCEN w Toruniu.

Tematyka tej formy szkoleniowej spotkała się z dużym zainteresowaniem odbiorców, więc organizatorzy zdecydowali się na uruchomienie dwóch grup, aby zapewnić uczestnikom większy komfort pracy.

Inauguracyjny wykład „Świetlica szkolna w rzeczywistości prawnej” zaprezentowała Danuta Brzózka - Ciechanowska – starszy wizytator KO w Bydgoszczy. Ożywiona dyskusja nauczycieli była efektem mocnego uświadomienia nauczycielom ich praw i obowiązków wynikających z aktów prawnych obowiązujących w nowym roku szkolnym.

Druga część spotkania poświęcona została formom pracy z dziećmi w świetlicy. Małgorzata Kaczmarek i Anna Piątek, konsultantki KPCEN, poprowadziły warsztaty na temat ważnych i trudnych tematów w życiu dzieci, takich jak marzenia, odwaga, szczęście itp. W tym celu wykorzystano Bajkę o orle, który myślał, że jest kogutem z zastosowaniem Kamishibai. Forma japońskiego teatrzyku i metafora wykorzystana jako pretekst do rozmowy bardzo zainteresowała uczestniczki, co daje szanse na urozmaicenie pracy z dziećmi w świetlicach szkolnych.

Przed nami jeszcze trzy spotkania, które będą inspiracją do przygotowania ciekawych form pracy z uczniami w świetlicach.
Na naszej stronie w zakładce do pobrania znajdują się materiały prezentowane w czasie seminarium.
Nauczyciel XXI w. – zakończenie pracy sieci