poniedziałek, 23 kwiecień 2018 godz. 17:22

O naszych sieciach współpracy podczas konferencji w Bydgoszczy

Tematem konferencji zorganizowanej w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy było Budowanie jakości sieci współpracy i samokształcenia – w kierunku rozwoju kultury szkoły i jej uczestników, która odbyła się 4 grudnia 2017 r.
Organizatorami wydarzenia byli: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (Katedra Dydaktyki i Studiów nad Kulturą Edukacji, Laboratorium Zmiany Edukacyjnej – Centrum Badań na Uczeniem się i Rozwojem), Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego (Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego) oraz Kujawsko-Pomorskie Centra Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku.

W programie konferencji odbyła się dyskusja panelowa na temat Kierunku rozwoju kultury szkoły i jej uczestników w kontekście sieci współpracy i samokształcenia, którą moderowała prof. zw. dr hab. Ewa Filipiak.
W ramach dobrych praktyk prof. Olivier Francomme z Francji podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z siecią nauczycieli i szkół realizujących pedagogikę Celestyna Freineta.
O swoich doświadczeniami na temat organizacji i prowadzenia sieci opowiedzieli nauczyciele konsultanci z Kujawsko-Pomorskich Centrów Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku.

Danuta Potręć przedstawiła propozycje sieci tematycznych i problemowych przygotowane przez konsultantów KPCEN w Toruniu w roku szkolnym 2016/2017 oraz 2017/2018. Zaprezentowała działania w sieci Coaching w edukacji, której jest koordynatorem. Zwróciła uwagę na cele, jakie postawiły sobie uczestniczki sieci. Zapoznała zebranych z tematyką spotkań i pomysłem tematu na kontynuowanie sieci w roku szkolnym 2017/2018: Nauczyciel XXI wieku. Podkreśliła zaangażowanie nauczycieli i bardzo życzliwe relacje między uczestniczkami, jakie wytworzyły się podczas pracy w sieci. Pozwoliły one na zbudowanie atmosfery bezpieczeństwa i współpracy oraz dzielenia się pomysłami.

Konferencja zakończyła się wnioskami ważnymi dla dobrej organizacji i wykorzystania sieci współpracy i samokształcenia do tworzenia rozwoju kultury szkoły i jej uczestników . Podsumowanie zrealizowane zostało przy użyciu metody World Cafe.
oprac. Danuta Potręć – Pracownia Informacji i Promocji
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego – szkolne wyzwanie
Coachingowe lekcje w Brzoziu