poniedziałek, 25 czerwiec 2018 godz. 04:02

Coaching w edukacji. Nauczyciel XXI wieku – TSR

Uczestniczki sieci współpracy i samokształcenia Coaching w edukacji. Nauczyciel XXI wieku na spotkaniu , które miało miejsce 25 stycznia 2018 r. rozmawiały o wykorzystaniu technik terapii narracyjnej i Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR) w pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą. Potrzebną wiedzę na powyższy temat przekazała dr Małgorzata Kaczmarek, konsultantka Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Służyła również konsultacją, jak korzystać z technik wspierających ucznia w poszukaniu rozwiązań swojego problemu lub określaniu i realizacji celu.

Sieć jest kontynuacją sieci Coaching w edukacji, która działała w ubiegłym roku szkolnym. W tym roku rozszerzyłyśmy tematykę dodając refleksje o Nauczycielu XXI wieku. Jakim jest człowiekiem, jakimi metodami pracuje z dziećmi i młodzieżą i czy umie dostosowywać je do współczesnych czasów, jakimi wartościami kieruje się, jakie ma relacje z uczniami?
Sieć współpracy i samokształcenia realizują we współpracy Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu i Biblioteka Pedagogiczna im. prof. gen bryg. Elżbiety Zawackiej w z Toruniu. Siecią kierują Danuta Potręć z ramienia KPCEN w Toruniu i Elżbieta Wiśniewska z Biblioteki Pedagogicznej.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa publikacji na temat terapii narracyjnej i TSR. Ponieważ spotkania odbywają się w gościnnych progach Biblioteki, uczestniczki sieci zainteresowane literaturą mogą ją od razu wypożyczyć. W atmosferze, która wytworzyła się między nauczycielkami, łatwiej jest dzielić się wiedzą, doświadczeniem, przykładami dobrych praktyk oraz trudnościami, które w pracy pedagogicznej są na porządku dziennym.

Kolejne, kwietniowe spotkanie poświęcone będzie tutoringowi i nowej roli nauczyciela jaką może być tutor.

Oprac. Danuta Potręć - Pracownia Informacji i Promocji KPCEN w Toruniu
Kujawsko-Pomorski Festiwal Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych przechodzi do historii