niedziela, 23 wrzesień 2018 godz. 11:58

Lapbook w VII klasie - dlaczego nie?

Żeby zrobić lapbook trzeba: wyszukać informacje, przeanalizować, wybrać najistotniejsze dane. Jednym słowem wykorzystać kilka umiejętności kluczowych. Później przetworzyć elementy wiedzy na krzyżówki, harmonijki, koperty itp. i zaplanować ich rozmieszczenie w sposób wizualnie atrakcyjny. Czy jest to metoda sprzyjająca rozwijaniu umiejętności selekcji informacji, kreatywności i zapamiętywania tylko w klasach młodszych? Doświadczenia nauczycieli pracujących w obecnych klasach siódmych potwierdzają, że co prawda stworzenie lapbooka np. z lektury jest czasochłonne, ale materiał pozostaje w pamięci długotrwałej. Poniżej prace uczniów Doroty Kossakowskiej, doradcy metodycznego, pracującej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 Brodnicy.

Nauczyciele poloniści mieli możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych konsultacjach poświęconych tworzeniu lapbooków w KPCEN w Toruniu 17 stycznia 2018 r. Termin zajęć zbiegł się z obfitymi opadami śniegu, co uniemożliwiło osobom deklarującym udział dotarcie do placówki. Uczestniczka, która przedarła się przez zaspy, zapoznała się z zasadami tworzenia lapbooka i pod kierunkiem prowadzącej zajęcia Ewy Kondrat, konsultantki ds. języka polskiego, wykonała autorską pracę poświęconą Balladynie.

Zajęcia na prośbę zainteresowanych zostaną powtórzone w marcu.
Czas podziękowań i dobrych życzeń
Nowy dyrektor KPCEN w Toruniu