niedziela, 20 maj 2018 godz. 21:23

Szkoła Dialogu – bezpłatny program edukacyjny dla szkół

Celem Szkoły Dialogu jest poszerzanie wiedzy na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Kierowany jest on do uczniów, którzy w trakcie warsztatów z doświadczonymi trenerami Forum samodzielne odkrywają i upamiętniają historię przedwojennej społeczności żydowskiej w swojej miejscowości. W czasie warsztatów uczniowie przygotowują swój autorski projekt - wycieczkę śladami Żydów ze swojej miejscowości. Wycieczki przygotowane przez uczniów biorą udział w ogólnopolskim konkursie na najlepszy projekt upamiętniający, a szkoły otrzymują tytuł Szkoły Dialogu.

Najlepsze zrealizowane w danym roku kalendarzowym projekty wyróżniane są nagrodami dla uczniów, szkół i nauczycieli-opiekunów wręczanymi podczas dorocznej Gali Szkoły Dialogu w Operze Narodowej w Warszawie. W ostatnich latach gośćmi honorowymi tego wydarzenia byli: profesor Władysław Bartoszewski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, ambasadorzy Izraela, USA, Australii i Kanady w Polsce, wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński oraz Henryk Wujec.

Szkoła Dialogu oparta jest na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucze do przełamywania barier. Rokrocznie naszymi działaniami w sposób bezpośredni obejmujemy około 1200 gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dając im - poza wiedzą merytoryczną - również cały szereg kompetencji społecznych, co doceniają w ankietach ewaluacyjnych uczestnicy warsztatów, społeczność szkolna, dyrekcje szkół, władze miast i społeczności lokalne, które są beneficjentami pośrednimi projektu Szkoła Dialogu. W efekcie programu Szkoła Dialogu powstaje wiele różnorodnych inicjatyw zorganizowanych przez uczniów: wymiany młodzieży z Polski i Izraela, blogi i strony internetowe poświęcone historii społeczności żydowskiej, amatorskie filmy fabularne i dokumentalne, foldery turystyczne, wystawy, happeningi, lokalne festiwale i wiele, wiele innych.

Cyfrowa edukacja w szkole podstawowej
Krasomówstwo w Ciechocinie