niedziela, 23 wrzesień 2018 godz. 12:16

Rok szkolny 2017/2018 Rokiem dla Niepodległej

9 marca br. w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyła się konferencja prasowa, na której minister Anna Zalewska wspominała o inicjatywach związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Mówiła: „Dzisiaj wysyłam list do szkół, by poinformować, że uruchamiamy środki […] na najbliższe lata, by podejmować różnego rodzaju inicjatywy związane z Niepodległą: wystawy, albumy, wywiady, spoty telewizyjne, wycieczki historyczne… Współpracujemy ze Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej – z nimi również będziemy w szkołach informować, uczyć i świętować”. […] Chcemy, by codziennie […] coś się działo, żeby 11 listopada była pełna wiedza o historii Rzeczypospolitej i żebyśmy mogli […] świętować razem z dziećmi, nauczycielami i rodzicami – chcemy, żebyśmy byli razem”.

W liście, skierowanym do dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, a także nauczycieli, rodziców i uczniów, minister Anna Zalewska podkreśla niepowtarzalną okazję do kształtowania tożsamości narodowej i przypomina, że rok szkolny 2017/2018 ogłosiła Rokiem dla Niepodległej.

Zachęciła do podejmowania działań w ramach Roku dla Niepodległej, a wśród inicjatyw MEN wymieniła:

• projekt Godność. Wolność. Niepodległość (w ramach wieloletniego programu rządowego Niepodległa): wspieranie szkół i placówek oświatowych w kształtowaniu postaw opartych na wspólnych dla Polaków wartościach, takich jak wolność, godność, solidarność, prawa człowieka;
  • Rekord dla Niepodległej (ogólnonarodowa forma uczczenia 100-lecia niepodległości): 9 listopada 2018 r. o godz. 11.11 we wszystkich szkołach w Polsce i poza jej granicami miałby wybrzmieć Mazurek Dąbrowskiego. MEN proponuje, aby był to dzień w całości poświęcony obchodom rocznicowym. Piątek, 9 listopada 2018 r. będzie Dniem dla Niepodległej, zwieńczeniem inicjatyw i działań, które młodzi ludzie podejmowali przez cały rok szkolny;
  • program Niepodległa 1918–2018, realizowany ze Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej, w ramach którego będzie przyznawany tytuł Szkoła Niepodległej.
Więcej szczegółów na stronie MEN: www.men.gov.pl/ministerstwo/informacje

list Ministra Edukacji Narodowej.pdf
Czas podziękowań i dobrych życzeń
Nowy dyrektor KPCEN w Toruniu