niedziela, 24 czerwiec 2018 godz. 11:00

Eksperyment, który uczy i zaciekawia

Jaką rolę spełnia eksperyment naukowy? Tego mogli dowiedzieć się i osobiście doznać nauczyciele szkół podstawowych w Sławęcinku, Górze i Orłowie na warsztatach „Wykorzystanie metod eksperymentu naukowego w edukacji”, które odbyły się w pracowniach KPCEN w Toruniu 17.03.2018 r.

Celem szkolenia było zapoznanie nauczycieli realizujących projekt „Naukowy Zawrót Głowy w Gminie Inowrocław” z metodyką prowadzenia eksperymentu naukowego w edukacji. Szczególny nacisk położono na metodę problemową, która rozwija wiele kompetencji zapisanych w podstawach programowych. Uczestnicy dowiedzieli się, jak przebiega eksperyment poprawny metodycznie, a następnie wykonali serię doświadczeń, do których formułowali problemy i stawiali hipotezy. Korzystali z kart pracy, które są jednocześnie „mobilnymi stołami laboratoryjnymi” oraz z prostych, bezpiecznych i ekonomicznych pipet Pasteura. Ten zestaw umożliwia wykonywanie eksperymentów w każdych warunkach szkolnych przez każdego ucznia. W materiałach dydaktycznych uczestnicy zajęć otrzymali zestaw ww. stołów i pipet oraz przykłady kilkunastu doświadczeń.

Po części laboratoryjnej prowadzonej w pracowni przyrodniczej przez Marię Aleksandrę Gancarz, konsultantkę ds. przedmiotów przyrodniczych, nauczyciele uczestniczyli w ćwiczeniach w pracowni PASCO, które prowadził Krzysztof Rochowicz, specjalista w zakresie tychże pracowni. Zajęcia w pracowni PASCO były kolejnym sposobem na rozbudzanie zainteresowań uczniów przedmiotami przyrodniczymi metodą nauczania przez dociekanie.

Zdjęcia obrazują, co daje samodzielnie prowadzony eksperyment.

Tekst i zdjęcia: Maria Aleksandra Gancarz, konsultantka KPCEN w Toruniu.
Kujawsko-Pomorski Festiwal Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych przechodzi do historii