poniedziałek, 25 czerwiec 2018 godz. 03:56

Mediacje szkolne – informacja dla dyrektorów szkół i liderów WDN

Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie we współpracy z Polskim Centrum Mediacji zorganizował szkolenie rekomendowane dla liderów edukacyjnych, którzy w roku szkolnym 2017/2018 będą realizować szkolenia z zakresu mediacji szkolnych i dla Mediatorów Rówieśniczych. Szkolenie nadało uprawnienia edukatorskie do prowadzenia warsztatów w szkołach i placówkach, przygotowując pracowników oświaty, nauczycieli i uczniów do roli Mediatorów Rówieśniczych zgodnie ze standardami prowadzenia mediacji i postępowania mediatora, uchwalonymi przez Społeczną Radę do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości 26 czerwca 2006 r.

Uprawnienia Edukatora Mediatorów Rówieśniczych uzyskała Wiesława Kuban, konsultantka Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, otrzymując po udziale w szkoleniu Certyfikat Edukatora Mediatorów Rówieśniczych nr 376/EDM/Warszawa 2017.

Konsultantka brała też czynny udział w Międzynarodowej Konferencji .,,Edukacja prawna młodzieży szkolnej oraz mediacja w szkole – w świetle teorii i praktyki”, organizowanej w partnerstwie z norweską organizacją Trygg Learning (Safe Lerning), która odbyła się w Warszawie 18–19 października 2017 r.

W roku szkolnym 2017/2018 będą realizowane zajęcia edukacyjne dla pracowników oświatowych, którzy zdecydują się na wprowadzenie mediacji (jako sposobu rozwiązywania konfliktów) do swoich placówek. Szkoły zainteresowane realizacją kształcenia Rad Pedagogicznych na temat ,,Mediacje w szkole” zapraszamy do zgłaszania się do współpracy z ekspertem mediatorem – Wiesławą Kuban, Edukatorem Mediatorów Rówieśniczych – oferta szkolenia Rady Pedagogicznej na temat: „Negocjacje i mediacje w szkole”

Kontynuacją działań związanych z powyższym tematem będzie udział zainteresowanych nauczycieli w kursie dla koordynatorów i opiekunów Mediatorów Rówieśniczych w szkole. Przeszkoleni nauczyciele będą mogli prowadzić mediacje rówieśnicze w swoich placówkach po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły i rodziców. Szkolenia dla tych osób będą odbywały się w toruńskim KPCEN po wcześniejszym zebraniu grup. Zainteresowane osoby prosimy o śledzenie strony internetowej KPCEN Toruń i dokonywanie zapisu elektronicznego na kurs ,,Mediacje rówieśnicze w szkole” – planowany czas szkoleń to przełom maja i czerwca. Szczegółowych informacji udziela kierownik formy, Wiesława Kuban – kontakt e-mailowy: Wieslawa.Kuban@kpcen-torun.edu.pl, nr tel.: 881 93 44 85.

Mediacje szkolne rekomenduje Rzecznik Praw Dziecka, uznając je za „ważne i skuteczne narzędzie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w pracy z uczniami”: www.brpd.gov.pl
Kujawsko-Pomorski Festiwal Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych przechodzi do historii