wtorek, 14 sierpień 2018 godz. 08:29

Certyfikaty rozdane
Szkoły Gminy Czernikowo odebrały certyfikaty „Szkoły promującej zdrowie” z rąk wicedyrektora KPCEN w Toruniu - Grażyny Szczepańskiej, która jest wojewódzkim koordynatorem kujawsko-pomorskiej sieci szkół promujących zdrowie.

Krótka historia
Idea utworzenia sieci szkół, w których uczy się dzieci, jak zdrowo żyć powstała w 1993 roku, a 2 lata później pierwsze szkoły zgłosiły swoje uczestnictwo we wspomnianym projekcie. W 2005 roku do sieci szkół promujących zdrowie zostały przyjęte przedszkola, a w 2008 r. szkoły i przedszkola zostały włączone do programu „Szkoły dla zdrowia w Europie” (SHE).

Krótka historia

Główne założenia programu to:
  • Holistyczna koncepcja zdrowia
  • Realizacja edukacji zdrowotnej z aktywnym uczestnictwem uczniów
  • Uwzględnienie koncepcji uczniów odnośnie zdrowia
  • Budowanie długofalowej polityki zdrowotnej szkoły
  • Zdrowe środowisko
  • Rozwijanie umiejętności życiowych
  • Współpraca szkoły z domem i środowiskiem lokalnym

Pani Iwona Graczyk, gminny koordynator „Szkół promujących zdrowie”, 3 lata temu zainspirowała nauczycieli i zapoczątkowała działania związane z realizacją projektu w szkołach w Gminie Czernikowo. Do programu zgłosiło się 5 szkół podstawowych: w Mazowszu, Osówce, Steklinie, Makowiskach i Czernikowie.

Aktualności
Dyrektorzy powyższych szkół odebrali certyfikaty 26 kwietnia 2010 r. Uroczystość odbyła się w SP im. K.K. Baczyńskiego w Czernikowie. Wręczenie poprzedziło wystąpienie wojewódzkiego koordynatora kujawsko-pomorskiej sieci szkół promujących zdrowie- Grażyny Szczepańskiej, która przypomniała założenia projektu. Następnie nauczyciele z poszczególnych szkół opowiedzieli o swoich osiągnięciach, a uczniowie przedstawili scenki dotyczące wybranych aspektów zdrowia. Pokaz strojów zaprojektowanych i wykonanych z surowców wtórnych zakończył występy dzieci. Wręczenie certyfikatów miało miejsce w sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Czernikowie udekorowanej pracami plastycznymi dzieci.
Uroczystość uświetniła obecność wójta Gminy Czernikowo, który sponsorował nagrody, ale również obiad i słodkości dla goszczących w Czernikowie nauczycieli i uczniów. Zaproszeni zostali przedstawiciele władz gminnych oraz służby zdrowia.

Nowość
W działania na rzecz promocji zdrowia i tworzenia sieci szkół promujących zdrowie w województwie kujawsko-pomorskim włączyła się Wiesława Kuban - kierownik Pracowni Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w KPCEN w Toruniu, która sprawuje funkcję zastępcy wojewódzkiego koordynatora.

Nauczyciel XXI w. – zakończenie pracy sieci