niedziela, 24 czerwiec 2018 godz. 10:54

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu
ogłasza nabór do projektu
Mały wielki świat, czyli podróże z domowym teatrem wyobraźni

Do udziału zaproszone są kreatywne, spragnione twórczych działań wielopokoleniowe rodziny z dziećmi w wieku 7–12 lat oraz pracownicy kadr kultury: instruktorzy, animatorzy, nauczyciele, bibliotekarze, a także studenci poszukujących ciekawych metod i narzędzi do pracy.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenia przyjmowane są do piątku 15 czerwca pod adresem magdalena.jasinska@woak.torun.pl
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu
ogłasza nabór do projektu
Mały wielki świat, czyli podróże z domowym teatrem wyobraźni

Udział w projekcie jest bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń.
O CZYM JEST PROJEKT?
Dlaczego tak chętnie słuchamy relacji z dalekich podróży?
Jak je opowiadać, by chciano nas słuchać?
Jak rodzinnie i twórczo spędzać czas wolny?
Jak tworzyć teatr domowy, który przedstawia niezwykłe przygody podróżników?

Wspólnie poznamy świat widziany oczami wielkich podróżników, a sprowokuje nas do tego przedmiot z walizki podróżnika. Nauczymy się opowiadać historie, tworzyć proste scenariusze teatralne, tworzyć muzykę i scenografię oraz etiudy domowego teatru wyobraźni.

„Mały wielki świat, czyli podróże z domowym teatrem wyobraźni” ma na celu zainspirowanie uczestników projektu do dosłownego i wyobrażonego wędrowania z miejsc nam bliskich do tych coraz bardziej odległych. Opowieści o fascynujących podróżach są idealnym materiałem teatralnym i pedagogicznym. Rozwijają wyobraźnię, pozwalają myśleć nieszablonowo, pokazują siłę wielkich narracji i umiejętności opowiadania historii, uczą wiedzy o świecie, drugim człowieku, innej kulturze, a także własnej kulturze widzianej z perspektywy inności. Temat podróży jest równie wdzięcznym materiałem na scenariusz, scenografię i poszukiwania domowych form teatralnych.

Domowy teatr wyobraźni jest spontaniczną zabawą w teatr, żywiołem dziecięcej wyobraźni, niewyczerpanym źródłem inspiracji do zabawy. To metoda pracy z dzieckiem, łącząca pedagogikę zabawy z pedagogiką teatru, dająca dużą satysfakcję i dorosłemu, i dziecku.
Koncepcję projektu opracowała Magdalena Jasińska wraz z koleżankami i kolegami z Działu Edukacji Artystycznej w WOAK-u.

DLA KOGO?
Dla dwóch grup:
  • dla rodzin (grup wielopokoleniowych, rodzin z dziećmi w wieku 7–12 lat),
  • dla seniorów z Centrum Aktywizacji Seniorów,
  • dla dzieci z Domu Rodzinnego Państwa Rzewuskich
  • oraz
  • dla kadr kultury oraz studentów planujących w przyszłości pracę z dziećmi, którzy chcą metody teatru domowego praktykować w swoich miejscach pracy twórczej zarówno z grupami wielopokoleniowymi, jak i samymi dziećmi.
WYZWANIA
W trakcie projektu zaprosimy uczestników projektu na:
  • grę miejską w przestrzeni toruńskiej starówki – odkryjemy Toruń w perspektywie podróży, podróżników i przedmiotów z walizki, poznamy nieznane oblicza i zakamarki miasta;
  • cykl warsztatów artystycznych zakończonych pokazem etiud teatralnych – dzięki nim rozbudzimy kreatywność, rozwiniemy umiejętności teatralne, zachęcimy do artystycznego eksperymentowania, a przede wszystkim poznamy sposoby na twórczą, rodzinną zabawę;
  • spotkanie z podróżującą rodziną państwa Łopacińskich, która przemierzyła razem cały świat;
  • wyprawę do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika (najsłynniejszego toruńskiego podróżnika);
  • wyjście do teatru na spektakl związany z tematyką podróży, połączony z warsztatami teatralnymi.
  • Wspólnie stworzymy etiudy domowego teatru wyobraźni, wystawę fotograficzną, blog wymiany inspiracji, poradnik teatru domowego i kalendarz z inspiracjami do zabawy na cały rok.
KIEDY?
Projekt będzie się odbywał od czerwca do listopada 2018 roku.
Pierwsze spotkanie warsztatowe planujemy na 17 czerwca.
Kolejne – po wakacjach.
Szczegółowy kalendarz oraz informacje o zasadach rekrutacji będą wkrótce dostępne na stronie www.woak.torun.pl
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kujawsko-Pomorski Festiwal Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych przechodzi do historii