wtorek, 18 czerwiec 2019 godz. 04:34

Konferencja "Zagrożona Niewinność".

Z przyjemnością informujemy, że w piątkowym wydaniu Gazety Pomorskiej ukazała się rozmowa z p. Iwoną Michałek, współorganizatorką konferencji "Zagrożona Niewinność". Zapraszamy do zapoznania się z treścią rozmowy na stronie Gazety Pomorskiej.

„Zagrożona niewinność” to druga wojewódzka konferencja zorganizowana w ramach projektu konsultantów KPCEN w Toruniu „Trudne tematy”. Pierwsza w cyklu dotyczyła dopalaczy – „Otwórz oczy, narkotyki są wszędzie”. Organizatorzy i pomysłodawcy „Zagrożonej niewinności” skupili się tym razem na problemie prostytucji nieletnich.

Konferencja miała miejsce 26 października 2010 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu i finansowana była ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Salę na 130 osób, uczestnicy spotkania wypełnili po brzegi. Wydarzenie zgromadziło dyrektorów poradni psychologiczno-pedagogicznych, pedagogów, dyrektorów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, nauczycieli i inne zainteresowane osoby.

Pierwsza część dotyczyła aspektów prawnych w zakresie prostytucji nieletnich. Zajęły więc głos, Przewodnicząca Sądu Rodzinnego - Barbara Wiśniewska oraz Aspirant Policji Komendy Miejskiej w Toruniu – Iwona Hoffman.

Następnie odbyła się projekcja fragmentów filmu „Świnki” w reż. R. Glińskiego. Film powstał w oparciu o książkę prof. Jacka Kurzępy „Młodzież pogranicza – świnki, czyli o prostytucji nieletnich”. Autor książki komentował fragmenty filmu, informując oglądających o formach, oznakach, skali omawianego zjawiska. Po projekcji miał miejsce wykład pt. „Zagrożona niewinność” wygłoszony przez profesora.

Tematyka konferencji jak również sposób ukazania problemu przez J. Kurzępę nikogo z uczestników spotkania nie pozostawiły obojętnym wobec zjawiska prostytucji nieletnich, na co dowodem były pytania stawiane po prelekcji; pytania świadczące o poruszeniu tematem i emocjach, które profesor poruszył w osobach zgromadzonych na sali.

Po konferencji, w siedzibie KPCEN w Toruniu odbyła się debata z udziałem profesora J. Kurzępy, dyrektorów poradni psychologiczno – pedagogicznych województwa kujawsko-pomorskiego i konsultantów KPCEN w Toruniu. Co możemy zrobić, żeby zapobiec takiemu zjawisku, jakim jest prostytucja nieletnich? Jak pomóc młodzieży, która być może już wpadła w sidła tego procederu? Jak przekazywać wiedzę na temat skali tego zjawiska?

Te pytania wypełniły czas debaty, która zakończyła się wymianą doświadczeń związanych z pomocą młodzieży mającej związek z prostytucją nieletnich. Kolejne konferencje z cyklu „Trudne tematy” będą dotyczyły wykorzystywania seksualnego dzieci i agresji i przemocy w rodzinie. Już dziś zapraszamy zainteresowanych do udziału w nich.

Oprac. Danuta Potręć,
konsultantka KPCEN w Toruniu