niedziela, 18 luty 2018 godz. 02:21

log in

 
 
Spotkanie z Alexem Dancygiem

Zagłada narodu żydowskiego porusza wielu ludzi na świecie do dziś. Jak mogła się ta tragedia zdarzyć w środku Europy? – to słowa Alexa Dancyga, nauczyciela, historyka i edukatora w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu „YadVashem” w Jerozolimie, którego gościliśmy 2 października 2013 r. w naszej placówce. Alex Dancyg przyjechał do Polski przeprowadzićcykl seminariów „Nauczanie o Holokauście i współczesne relacje polsko-żydowskie”. Razem z Iwoną Michałek, koordynatorką ds. edukacji o Holokauście i tolerancji ORE i konsultantką KPCEN w Toruniu,spotykali się z nauczycielami i uczniami szkół województwa kujawsko-pomorskiego, aby rozmawiać na trudny temat nauczania o Holokauście i kształcenia postaw tolerancji wśród młodzieży.

W programie spotkań zaplanowana została również wizyta w KPCEN w Toruniu. Dyrekcja i konsultanci z zainteresowaniem słuchali o koncepcji edukacyjnej opartej na interdyscyplinarności, którą realizuje „YadVashem”. Uznano, że zanim zacznie się mówić o Zagładzie, trzeba uczyć o życiu Żydów w Polsce, o kulturze żydowskiej, o tym, jak żyli polscy Żydzi, o wspólnej historii. Na pytanie, jakie metody nauczania o Holokauście polecają edukatorzy, pracujący w „YadVashem”, gość wymienił między innymi głos świadka historii, czyli pokazanie historii przez los pojedynczego człowieka, jednej rodziny.

Na zakończenie spotkania Alex Dancyg powiedział kilka słów o sobie i swoim życiu między Polską a Izraelem.


oprac. Danuta Potręć –
Pracownia Informacji, Promocji i Wydawnictw
Zwycięzcy odbierają gratulacje
Targi edukacyjne BETT
012125126127
Organem prowadzącym dla Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.   kontakt
oferta

Copyright (C) 2008-2016 by Administrator <strona@kpcen.pl>