wtorek, 21 listopad 2017 godz. 22:19

Toruńskie Dni Dialogu

Od trzech lat Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu współpracuje z Wyższą Szkołą Filologii Hebrajskiej w przygotowaniu i realizacji Toruńskich Dni Dialogu. W bieżącym roku podjęliśmy się przygotowania i przeprowadzenia warsztatów dla nauczycieli w Dniu Pamięci o Holokauście 30 kwietnia. Wprowadzeniem do warsztatów była prelekcja Beaty Cieślak, nauczycielki Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku, na temat konieczności obchodzenia Dnia Pamięci o Holokauście oraz występ młodzieży z włocławskich szkół - Zespołu Szkół Elektrycznych i I Liceum Ogólnokształcącego.

01-TDD.jpg

02-TDD.jpg

03-TDD.jpg

04-TDD.jpg

05-TDD.jpg

Młodzież przedstawiła utwory poetyckie i muzyczne traktujące o czasie Zagłady - były to różne teksty kultury, np. fragmenty filmu „Cud purymowy” Izabeli Cywińskiej, fragmenty dramatu Tadeusza Słobodzianka „Nasza klasa” czy cytaty z „Balaganu. Alfabetu izraelskiego” Pawła Smoleńskiego.

Niezwykle wzruszającym momentem okazał koncert, który rozpoczął Adrian Stawicki, uczeń Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku, który zagrał na klarnecie piękny utwór „Eli, Eli lama Sabachtani”; Natalia Walo i Daria Domagalska przy gitarowym akompaniamencie Anny Grabowskiej wykonały psalm po hebrajsku. Daria w sposób przejmujący, jak Ewa Demarczyk, zaśpiewała „Wiersze wojenne” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (jednego z ulubionych poetów Alexa Dancyga), a Natalia poruszyła wszystkich piosenką „Miasteczko Bełz”. Magdalena Ciesielska recytowała „Elegię miasteczek żydowskich” Antoniego Słonimskiego, po niej melodię z filmu „Lista Schindlera” zagrała na skrzypcach Magdalena Kwiatkowska. Koncert zakończyła „Austeria” wykonana przez Darię i Natalię. Wszystkie występujące dziewczęta to uczennice klasy III E.

Młodzież przygotowały: Romana Wasielewska, nauczycielka I Liceum Ogólnokształcącego we Włocławku i Beata Cieślak, nauczycielka Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku.
Iwona Michałek
– koordynator regionalny Edukacji o Holokauście i tolerancji
Doradztwo zawodowe dziś i jutro - sieć współpracy i samokształcenia
Jaką rolę spełnia eksperyment w edukacji? - sprawozdanie