Akredytacja Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr (WEPSiP.546.6.2020.KM)
kpcen facebook kpcen youtube kpcen instagram KPCEN linkedin
kpcen bip

Wspieramy nauczycieli doradców zawodowych

22.11.2021

Sławomir Żebrowski, dyrektor KPCEN w Toruniu i Dorota Andrzejewska, konsultantka ds. doradztwa zawodowego i kształcenia zawodowego 16 listopada 2021 r. wzięli udział w konferencji skierowanej do doradców zawodowychze szkół podstawowych na terenie powiatu grudziądzkiego „Współpraca doradcy zawodowego z instytucjami wspierającymi rynek pracy”, organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Grudziądzu we współpracy z KPCEN w Toruniu i Pomorską Strefą Ekonomiczną w Gdańsku.

Dorota Andrzejewska podczas obrad wystąpiła z tematem „Rola i znaczenie doradcy zawodowego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej”. Prelegentka zwróciła uwagę na pojmowanie roli doradcy zawodowego – powinien on wspierać na drodze rozwoju zawodowego, a nie wyznaczać jego dokładny kierunek. W swojej prezentacji poruszyła kwestie rozumienia tradycyjnego i współczesnego pojęcia kariery, preorientacji i orientacji zawodowej, zadaniach, narzędziach i drogach współpracy doradcy zawodowego oraz rzeczywistości, do której należy przygotować młodych ludzi rozpoczynających pracę. Wspomniała o sukcesach i doświadczeniach KPCEN w Toruniu w obszarze doradztwa zawodowego.

Nasza sieć współpracy i samokształcenia „Klub doradców zawodowych” odbyła już dwa spotkania. Pierwsze z nich miało miejsce 23 września w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Uczestniczki miały okazję do zwiedzenia wystawy „Ścieżki dorastania”, która stała się punktem wyjścia do rozmowy i pracy na emocjach. Dorota Andrzejewska przeprowadziła szkolenie dotyczące smartowania celów, podając autorskie narzędzia do wykorzystania przez nauczycieli na ćwiczeniach podczas zajęć z doradztwa zawodowego z uczniami i zachęciła do stosowania heksów. Grupa zaplanowała wyjazdy studyjne i obszary do działania.

Drugi raz doradczynie spotkały się w Zespole Szkół w Gronowie 17 listopada. Tematem przewodnim zajęć, które przeprowadziła nauczycielka Karolina Badowska, było „Zastosowanie gier planszowych w doradztwie zawodowym”. Uczestniczki sieci dowiedziały się, w jaki sposób gry planszowe mogą zastępować testy i inne narzędzia służące uczniowi poznaniu swoich mocnych stron i rozpoznaniu ich przez nauczyciela.

Dorota Andrzejewska opowiedziała, w jaki sposób grywalizacja jest wykorzystywana przez pracodawców podczas rekrutacji na etapie rozmowy i aplikowania, by poznać kompetencje kandydatów. Zapowiedziała, że jedno z kolejnych spotkań sieci będzie wizytą studyjną w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

Uczestniczki miały okazję poznać zaplecze dydaktyczne Zespołu Szkół w Gronowie: miejsce odbywania warsztatów technicznych przez uczniów, gabinet kosmetyczny, hotel, internat.

Nauczycielki uznały spotkanie za bardzo owocne i stwierdziły, że gry na pewno znajdą zastosowanie w ich pracy związanej z doradztwem zawodowym.

Ostatnie aktualności
I Kujawsko-Pomorskie Ekoforum dla Nauczycieli „Budujemy przyszłość, chronimy klimat!”
05.05.2025 czytaj...
Szkolimy się dla Was
06.05.2025 czytaj...
Gala Konkursu na działania edukacyjne „Wokół historii regionu"
02.05.2025 czytaj...
Edukacja na miarę XXI wieku ze Zintegrowaną Platformą Edukacyjną - relacja
30.04.2025 czytaj...
Dzień Książki i Praw Autorskich - relacja
15.04.2025 czytaj...