Jak pracować z uczniami z Ukrainy – nowe szkolenia dla nauczycieli
W odpowiedzi na potrzeby nauczycieli oraz mając na uwadze dynamicznie zmieniającą się sytuację i przybycie do szkół dzieci i młodzieży z terenów Ukrainy, proponujemy praktyczne szkolenia dotyczące pracy z uczniami posługującymi się językiem ukraińskim i rosyjskim. Zaprezentujemy na nich metody pracy z dziećmi na lekcjach, praktyczne wskazówki do pracy z cudzoziemcami.
Liczba miejsc na każdym spotkaniu jest ograniczona.
- Jak uczyć mówienia, czytania i pisania? (4h) ZAPISZ SIĘ
Szkolenie skierowane jest do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Wstępny termin: I część 29.03 (zdalnie), II część 5.04 (zdalnie). Koszt udziału wynosi 30zł.
- Jak uczyć języka polskiego jako obcego? (4h) ZAPISZ SIĘ
Szkolenie skierowane jest do nauczycieli polonistów, językowców i historyków klas IV–VIII. Wstępny termin: I część 30.03 (zdalnie), II część 6.04 (zdalnie). Spotkanie poprowadzi dr Aleksandra Szwagrzyk-Dalasińska, nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem w pracy z obcokrajowcami posługującymi się językiem ukraińskim i rosyjskim. Koszt udziału wynosi 30zł.
- Nauczanie języka polskiego jako obcego metodą komunikacyjną (5h) ZAPISZ SIĘ
Szkolenie skierowane jest do nauczycieli języka polskiego szkół ponadpodstawowych. Wstępny termin: I część 7.04 (zdalnie), II część 11.04 (zdalnie). Spotkanie poprowadzi dr Aleksandra Stolarczyk, nauczycielka z doświadczeniem w pracy z obcokrajowcami posługującymi się językiem ukraińskim, m.in. jako lektor języka polskiego w Katedrze Filologii Słowiańskiej Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Ohijenki w Kamieńcu Podolskim. Koszt udziału wynosi 50zł.
- Pierwsza lekcja języka polskiego jako obcego (3h) ZAPISZ SIĘ
Szkolenie skierowane jest do nauczycieli, którzy będą uczyć języka polskiego dzieci z Ukrainy. Wstępny termin: 8.04 (zdalnie). Koszt udziału wynosi 25zł.
Powyższe szkolenia są kontynuacją naszych wcześniejszych propozycji: Nauczanie dzieci i młodzieży posługujących się językiem ukraińskim i rosyjskim – wiedza w pigułce (prowadzenie – dr Aleksandra Szwagrzyk-Dalasińska) oraz Uczeń z doświadczeniem migracji w zespole klasowym (prowadzenie – dr Aleksandra Stolarczyk). Szkolenia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, wzięło w nich udział ponad 600 nauczycieli. Za organizację tego cyklu odpowiadały Agnieszka Przybyszewska, wicedyrektor KPCEN i Karolina Szostak-Lubomska, doradca metodyczny KPCEN w Toruniu.
Zapraszamy na kolejne spotkania!