Jak wykorzystać media społecznościowe w edukacji
Media społecznościowe w edukacji? Tak, to nie primaaprilisowy żart!
Zapraszamy na wojewódzką konferencję online
Jak wykorzystać media społecznościowe w edukacji
20 kwietnia 2022 r., godz. 16.15–19.00
Jaką rolę odgrywają media społecznościowe w promocji szkoły i wiedzy? Jakie są możliwości ich wykorzystania w budowaniu relacji? Social media w pracy nauczyciela mogą stanowić źródło wartościowych informacji i inspiracji. Warto pokazać swoim uczniom, jak sprawić, by funkcjonowanie w mediach społecznościowych było nie tylko czasem rozrywki, lecz sprzyjało naszemu rozwojowi. W tym celu istotne jest poznanie zasad dobrej promocji w social mediach, a także świadomość, jakie są możliwe pułapki związane z korzystaniem z nich, by uwrażliwić na tę kwestię również swoich uczniów.
Konferencja odbędzie się w trybie zdalnym, kierujemy ją do nauczycieli różnych przedmiotów we wszystkich typach szkół i dyrektorów z województwa kujawsko-pomorskiego. Udział jest bezpłatny.
ZAPISY ZAMKNIĘTE
Program konferencji
- 16.15–16.30 Logowanie uczestników
- 16.30–16.40 Powitanie – Sławomir Żebrowski, dyrektor KPCEN w Toruniu
- 16.40–17.10 Wykorzystanie mediów społecznościowych w edukacji – możliwości i wyzwania – Małgorzata Skibińska (UMK)
- 17.10–17.40 „Sezamie otwórz się”, czyli o banku pomysłów na edukację, które możemy znaleźć w social mediach – Joanna Gadomska (FB „Biologia z Blondynką”)
- 17.40–17.50 przerwa
- 17.50–18.20 Edukacja obywatelska w mediach społecznościowych, czyli wirtualna szkoła obywatelek i obywateli – Agnieszka Jankowiak-Maik (FB „Babka od histy”)
- 18.20–18.50 Po social mediach z kompasem– vademecum użytkownika – Dominika Wojtasińska (KPCEN w Toruniu)
- 18.50–19.00 Podsumowanie konferencji – Sławomir Żebrowski, dyrektor KPCEN w Toruniu
Informacje o prelegentach:
dr Małgorzata Skibińska – adiunkt w Katedrze Dydaktyki i Mediów Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktor nauk humanistycznych z zakresu pedagogiki. Jej zainteresowania naukowe i badawcze koncentrują się wokół problematyki umiejętności informacyjnych uczniów, metodyki nauczania technologii informacyjnej, wykorzystania filozofii otwartości cyfrowej i mediów społecznościowych w edukacji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego i Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego. Autorka monografii Umiejętności informacyjne gimnazjalistów (2011), współautorka książek Aktywność uczących się w przestrzeni Internetu (2014), Cyberagresja – zjawisko, skutki, zapobieganie (2020); autorka i współautorka wielu publikacji naukowych poświęconych zastosowaniu mediów w edukacji.
Joanna Gadomska – biolożka, autorka bloga „Biologia z Blondynką”, Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021 oraz Edukator Roku 2020 w kategorii Ekologia. Należy do społeczności grupy SuperBelfrzy RP. Prelegentka na wielu ogólnopolskich konferencjach dla nauczycieli. Prowadzi liczne kursy, szkolenia i webinary z zakresu motywacji, uczenia się, metod aktywizujących, zarządzania sobą w czasie oraz dobrostanu nauczycielskiego. Edukatorka z zakresu edukacji ekologicznej oraz profilaktyki zdrowia. Autorka licznych publikacji edukacyjnych, programów nauczania, innowacji pedagogicznych, scenariuszy zajęć i materiałów dydaktycznych. Pasjonatka pracy metodą projektu, autorka ogólnopolskich projektów: „EKO-SZKOŁA”, „Klasowa Wigilia bez plastiku”, „Ręcznie robione, a nie kupione”, „Tydzień Uczniowskiej Super Mocy”, „Nie widać mnie, ale wszystko u mnie OK” oraz licznych projektów lokalnych i szkolnych. W swojej pracy stawia na relacje, aktywność i kreatywność. Stale poszukuje nowych, inspirujących rozwiązań edukacyjnych, ale nie zrywa z tradycją. Za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze otrzymała nagrodę Ministra Edukacji Narodowej oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Brązowy Medal za Długoletnią Służbę, a także Wawrzyn Pracy Organicznej 2021 w kategorii Edukacja. Została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie Nauczyciel Roku 2018. Na co dzień nauczycielka w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie.
Agnieszka Jankowiak-Maik – nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, tutorka, trenerka Odysei Umysłu oraz aktywistka edukacyjna, znana w sieci jako „Babka od histy”. Laureatka XIV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, „Medalu Wolności Słowa” Grand Press w kategorii „Obywatel(ka)” oraz tytułu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021. Publicystka, autorka materiałów dydaktycznych oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych, promotorka społeczeństwa obywatelskiego i kobiecej strony historii. Na co dzień nauczycielka w III Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Kantego w Poznaniu.
dr Dominika Wojtasińska – specjalista ds. promocji i informacji w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, redaktor Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej EDUPOLIS, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, autorka książek Głosy na temat… Wypowiedzi profesorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na podstawie Archiwum Dokumentów Fonicznych Polskiego Radia Pomorza i Kujaw (WN UMK, Toruń 2015) i O koncepcji kobiety „zupełnej” w pismach Cypriana Norwida (WN UMK, Toruń 2016), autorka kilkunastu artykułów naukowych, redaktor i korektor publikacji o charakterze naukowym i popularnonaukowym.
Liczba miejsc jest ograniczona, o zakwalifikowaniu decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Zapisane osoby otrzymają link z dostępem do konferencji na adres e-mail z kilkudniowym wyprzedzeniem.
Po konferencji uczestnicy otrzymają zaświadczenia drogą mailową.
Więcej informacji udziela Dominika Wojtasińska, nr tel. 881-93-00-80, e-mail: dominika.wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl
Serdecznie zapraszamy!