Akredytacja Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr (WEPSiP.546.6.2020.KM)
kpcen facebook kpcen youtube kpcen instagram KPCEN linkedin
kpcen bip

Jak ważna jest „Profilaktyka, która onkologii dotyka”? Relacja z konferencji

21.11.2022

Za nami wydarzenie poruszające ważny temat – konferencja „Profilaktyka, która onkologii dotyka” zorganizowana przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego odbyła się 18 listopada 2022 r. w Centrum Dialogu w Toruniu.

Konsultantki KPCEN w Toruniu Zofia Spalińska, wojewódzki koordynator programu Szkoła i Przedszkole Promujące Zdrowie oraz Małgorzata Pawłowska, koordynator rejonowy powitały gości i prelegentów: Danutę Brzózkę-Ciechanowską i Dorotę Ramę, starsze wizytatorki z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, dr. Tomasza Mierzwę, specjalistę chirurgii ogólnej i onkologicznej, koordynatora Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Agnieszkę Noculak, kierownika Wydziału Profilaktyki Zdrowotnej z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, Mirę Weręgowską, psychologa, promotorkę zdrowego stylu życia, od 2016 związaną z Akademią Walki z Rakiem i Barbarę Ptaszyńską, naczelnika Wydziału Zdrowia Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz Annę Chrzanowską z WSSE w Bydgoszczy.

Agnieszka Przybyszewska, wicedyrektor KPCEN w Toruniu, otworzyła konferencję podkreślając wagę tematu przewodniego spotkania – zagadnienia trudnego, lecz bardzo potrzebnego.

Jako pierwszy na temat Profilaktyki chorób nowotworowychmówił dr Tomasz Mierzwa. Przedstawił statystyki związane z występowaniem poszczególnych chorób nowotworowych, metody diagnostyki – podkreślając jednocześnie, jak ważne są regularne badania profilaktyczne oraz nasze działania prozdrowotne wynikające ze znajomości czynników ryzyka. Z wystąpienia dr. Tomasza Mierzwy dowiedzieliśmy się, jaki tryb życia prowadzić, by chronić siebie przed nowotworem – działania profilaktyczne aż w 80% zależą od nas.

O Doświadczeniach Państwowej Inspekcji Sanitarnej w realizacji programu edukacyjnego: „Znamię? Znam je!” mówiła Agnieszka Noculak (w zastępstwie Hanny Bielawskiej). Podczas wystąpienia pojawiła się kwestia potrzeby kontrolowania znamion – u dermatologa lub onkologa i świadomości cech odróżniających znamiona zwykłe od znamion o charakterze nowotworowym.

Jak istotne jest zadbanie u pacjenta onkologicznego o kondycję psychiczną poprzez fizyczną pokazała Mira Weręgowska w wystąpieniu Onkojoga wsparciem w profilaktyce onkologicznej. Pointą tego wystąpienia było zdanie: „Nieważne, jakiego raka ma człowiek – ważne, jakiego rak ma człowieka”. Wzmocnienie psychiki odgrywa bardzo ważną rolę w nastawieniu pacjenta do leczenia onkologicznego i jakości życia z chorobą.

Programy dotyczące zdrowia, które realizujemy w województwie kujawsko-pomorskim przedstawiła Barbara Ptaszyńska. Opisała cele, przedmiot i adresatów programów finansowanych z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego i ze środków Unii Europejskiej, m.in. dotyczących profilaktyki ukierunkowanej na wczesne wykrywanie raka jelita grubego i płuc lub edukacyjnych dla szkół.

Zainteresowanych konferencją było 60 osób. Uczestnicy w ankietach ewaluacyjnych bardzo dobrze ocenili poziom merytoryczny konferencji i jej organizację, podkreślając, że wszystkie wystąpienia były interesujące i w sposób przystępny przekazujące ważną wiedzę. Niektórzy z uczestników zaznaczyli, że dla uczestnictwa w konferencji zmienili swoje wcześniejsze istotne plany i są zadowoleni, że mieli okazję wziąć w niej udział. Pytania do prelegentów dowodziły, że słuchacze mieli potrzebę zgłębienia i poznania problematyki profilaktyki onkologicznej.

Na zakończenie Danuta Brzózka-Ciechanowska, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, podziękowała wszystkim za uczestnictwo w spotkaniu o tak ważnej tematyce i zainteresowanie problematyką profilaktyki onkologicznej.

Ostatnie aktualności
Dzień Bezpiecznego Internetu - seria webinarów
08.01.2025 czytaj...
2024 rok - liczby mówią o nas
30.12.2024 czytaj...
STEAM i AI w edukacji - konferencja
27.12.2024 czytaj...
Szkolimy się dla Was - także w ostatnich miesiącach roku!
19.12.2024 czytaj...
W świątecznym nastroju
19.12.2024 czytaj...