Akredytacja Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr (WEPSiP.546.6.2020.KM)
kpcen facebook kpcen youtube kpcen instagram
kpcen bip

Nie tylko o obrotach sfer niebieskich… Copernicana na naszych półkach

05.05.2023

Rok 2023 został ustanowiony przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z 550. rocznicą jego urodzin.  Mikołaj Kopernik – astronom, twórca teorii heliocentrycznej, lekarz, matematyk, prawnik, doktor prawa kanonicznego, ekonomista… Ile wiemy o wybitnym uczonym? Polecamy publikacje, które obecnie czytamy i których autorami są nasi pracownicy:

W artykule z 2016 roku dr Krzysztof Rochowicz postawił tytułowe pytanie: Czy Kopernik widział Merkurego? Autor rozprawia się z przekonaniem, że Kopernik miał kłopot z dostrzeżeniem najbliższej Słońcu planety, a jako jeden z powodów ugruntowania się tej opinii podaje fakt, że w swym głównym dziele uczony ani razu nie wspomina o własnej obserwacji Merkurego. Krzysztof Rochowicz, przypominając miejsca, w których Kopernik obserwował niebo, opisując sposoby prowadzenia tych obserwacji i używanych przy tym przyrządów (wzorowanych na starożytnych) oraz analizując fragmenty dzieła De revolutionibus dochodzi do przekonania, że odpowiedź na tytułowe pytanie artykułu powinna być twierdząca. Z całością tekstu można zapoznać się korzystając z linku.

Publikacją, w której znajdują się ciekawostki związane z Mikołajem Kopernikiem jest książka autorstwa Dominiki Wojtasińskiej – Głosy na temat. Wypowiedzi profesorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na podstawie Archiwum Dokumentów Fonicznych Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, wydanej w 2015 roku przez Wydawnictwo Naukowe UMK. W rozdziale Copernicana można przeczytać, co na temat wielkiego astronoma mówili Wilhelmina Iwanowska (astronom), Karol Górski (historyk) i Jerzy Remer (historyk sztuki i konserwator zabytków). Wątki zapisanych rozmów dotyczą odkryć kopernikańskich, ich recepcji wówczas i obecnie, talentów Kopernika, jego portretów i zabytków z nim związanych.

W podziękowaniu za pełnienie funkcji przewodniczących komisji rejonowych w konkursie „Wielcy Polacy”, nasze konsultantki Danuta Potręć i Małgorzata Pawłowska otrzymały książkę Kopernik. Rewolucje Wojciecha Orlińskiego. Autor w swojej książce porusza nie tylko wątek przewrotu kopernikańskiego – pokazuje postać Mikołaja Kopernika w sferze prywatnej, a jego biografię czyni też punktem wyjścia do przybliżenia realiów historyczno-polityczno-społecznych przełomu XV i XVI wieku. Książka została wydana w październiku 2022 roku nakładem Wydawnictwa Agora.

Ostatnie aktualności
Konkurs na działania edukacyjne „Wokół historii regionu”
21.11.2024 czytaj...
Doradztwo zawodowe szansą na rzecz kształcenia zawodowego – relacja z konferencji wojewódzkiej
19.11.2024 czytaj...
Szkolimy się dla Was
08.11.2024 czytaj...
Świętujemy z Wami
08.11.2024 czytaj...
Doradztwo zawodowe szansą na rzecz kształcenia zawodowego - konferencja wojewódzka
07.11.2024 czytaj...