Akredytacja Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr (WEPSiP.546.6.2020.KM)
kpcen facebook kpcen youtube kpcen instagram KPCEN linkedin
kpcen bip

Nie tylko o obrotach sfer niebieskich… Copernicana na naszych półkach

05.05.2023

Rok 2023 został ustanowiony przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z 550. rocznicą jego urodzin.  Mikołaj Kopernik – astronom, twórca teorii heliocentrycznej, lekarz, matematyk, prawnik, doktor prawa kanonicznego, ekonomista… Ile wiemy o wybitnym uczonym? Polecamy publikacje, które obecnie czytamy i których autorami są nasi pracownicy:

W artykule z 2016 roku dr Krzysztof Rochowicz postawił tytułowe pytanie: Czy Kopernik widział Merkurego? Autor rozprawia się z przekonaniem, że Kopernik miał kłopot z dostrzeżeniem najbliższej Słońcu planety, a jako jeden z powodów ugruntowania się tej opinii podaje fakt, że w swym głównym dziele uczony ani razu nie wspomina o własnej obserwacji Merkurego. Krzysztof Rochowicz, przypominając miejsca, w których Kopernik obserwował niebo, opisując sposoby prowadzenia tych obserwacji i używanych przy tym przyrządów (wzorowanych na starożytnych) oraz analizując fragmenty dzieła De revolutionibus dochodzi do przekonania, że odpowiedź na tytułowe pytanie artykułu powinna być twierdząca. Z całością tekstu można zapoznać się korzystając z linku.

Publikacją, w której znajdują się ciekawostki związane z Mikołajem Kopernikiem jest książka autorstwa Dominiki Wojtasińskiej – Głosy na temat. Wypowiedzi profesorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na podstawie Archiwum Dokumentów Fonicznych Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, wydanej w 2015 roku przez Wydawnictwo Naukowe UMK. W rozdziale Copernicana można przeczytać, co na temat wielkiego astronoma mówili Wilhelmina Iwanowska (astronom), Karol Górski (historyk) i Jerzy Remer (historyk sztuki i konserwator zabytków). Wątki zapisanych rozmów dotyczą odkryć kopernikańskich, ich recepcji wówczas i obecnie, talentów Kopernika, jego portretów i zabytków z nim związanych.

W podziękowaniu za pełnienie funkcji przewodniczących komisji rejonowych w konkursie „Wielcy Polacy”, nasze konsultantki Danuta Potręć i Małgorzata Pawłowska otrzymały książkę Kopernik. Rewolucje Wojciecha Orlińskiego. Autor w swojej książce porusza nie tylko wątek przewrotu kopernikańskiego – pokazuje postać Mikołaja Kopernika w sferze prywatnej, a jego biografię czyni też punktem wyjścia do przybliżenia realiów historyczno-polityczno-społecznych przełomu XV i XVI wieku. Książka została wydana w październiku 2022 roku nakładem Wydawnictwa Agora.

Ostatnie aktualności
I Kujawsko-Pomorskie Ekoforum dla Nauczycieli „Budujemy przyszłość, chronimy klimat!”
05.05.2025 czytaj...
Szkolimy się dla Was
06.05.2025 czytaj...
Gala Konkursu na działania edukacyjne „Wokół historii regionu"
02.05.2025 czytaj...
Edukacja na miarę XXI wieku ze Zintegrowaną Platformą Edukacyjną - relacja
30.04.2025 czytaj...
Dzień Książki i Praw Autorskich - relacja
15.04.2025 czytaj...