Akredytacja Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr (WEPSiP.546.6.2020.KM)
kpcen facebook kpcen youtube kpcen instagram
kpcen bip

Wakacyjne czytanie – „Matematyka jest piękna”

07.07.2023

Agnieszka Przybyszewska

Matematyka jest piękna

„Matematyka to nauka, która uczy, jak się nie mylić w swoich ocenach, a jej techniki i narzędzia zostały wypracowane przez setki lat sumiennej pracy i dyskusji. Z wykorzystaniem jej zasobów patrzysz na świat w głębszy, zdrowszy i bardziej wnikliwy sposób”.

Jordan Elenberg, Jak się nie pomylić, czyli potęga matematycznego myślenia

 

Matematyka uczy precyzyjnego myślenia i chociaż wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z liczbami, to warto podkreślić, że wokół dostrzegamy matematykę poprzez piękno geometrii, a nie arytmetyki. Kształty, symetrie, wzory i różne konstrukcje geometryczne spotykamy w sztuce, kulturze, architekturze oraz w codziennym życiu. Okazuje się, że aby to wszytko zauważyć patrzymy na świat nie tylko oczami, a przede wszystkim umysłem, wykorzystując matematykę w praktyce.

Na przykładzie jednej figury geometrycznej chciałabym zaprezentować prostotę, a jednocześnie złożone piękno, które odkrywa przed nami matematyka, a precyzyjniej rzecz ujmując geometria.

Siła tkwi w prostocie… Zwróćmy uwagę, jak piękne figury można otrzymać powielając jeden okrąg.

Otrzymany wzór składa się z siedmiu nachodzących na siebie okręgów tego samego rozmiaru. Okazuje się, że jest to symbol, który zalicza się do „świętej geometrii”, zwany nasieniem życia. Gdy do danej figury dodamy kolejne okręgi, to otrzymamy równie ciekawe wzory.

Na uwagę zasługuje też figura zwana kwiatem życia.

Figura składa się z dziewiętnastu okręgów, 36 częściowych łuków i na bazie sześciokąta tworzy perfekcyjnie symetryczny wzór. Środek każdego koła, który się w nim znajduje, umiejscowiony jest na obwodzie sześciu otaczających go okręgów, a wszystkie mają taką samą średnicę. Można powiedzieć, że dziewiętnaście okręgów tworzy symetryczną, kołową konstrukcję geometryczną. Równomiernie rozmieszczone okręgi, nakładające się na siebie tworzą wzór kwiatu.

Co ciekawe, ta matematyczna konstrukcja na bazie jednego okręgu również zaliczana jest do świętej geometrii. Wielu ludzi uważa, że kwiat życia jest symbolem ochronnym. Z tego powodu często ozdabia się nim budynki i ich wnętrza, a także umieszcza wszędzie tam, gdzie potrzebne jest odzyskanie równowagi. Wyjątkowość tej figury jest bezsprzeczna. Można ją odnaleźć w różnych miejscach globu, widnieje również w świątyniach wielu religii.

Ten z pozoru trudny wzór łatwo narysować, nawet kredą na boisku. W celach edukacyjnych polecam filmik: https://youtu.be/twiSBLvYZ8Y.

Poza tym kwiat życia to prosta, a jednocześnie piękna mandala, którą można stworzyć rysując wzór i wzbogacając w paletę barw. Stąd wykorzystanie wzoru w arteterapii – podnosi on poziom energii i może wywołać radość oraz spokój.

Uniwersalność tej kompozycji kołowej sprawia, że kwiat życia często jest wykorzystywany jako motyw w biżuterii lub dekoracja różnych przedmiotów.

Jeden okrąg, a tyle możliwości. Poprzez geometryczne konstrukcje, gdzie należy zachować precyzję, z jednego okręgu może powstać wiele ciekawych wzorów. Precyzja myślenia w połączeniu z wyobraźniąpozwala stwierdzić, że matematyka jest piękna.

 

Artykuł został opublikowany w „UczMy” z tematem przewodnim „Prawda, dobro, piękno”: „UczMy” 2023, nr 1(48), s. 8.

Czytaj więcej

 

Ostatnie aktualności
Szkolimy się dla Was - także w ostatnich miesiącach roku!
19.12.2024 czytaj...
W świątecznym nastroju
19.12.2024 czytaj...
Mikołajkowa zabawa
05.12.2024 czytaj...
Od innowacji do integracji przedmiotowej - relacja z konferencji metodycznej
26.11.2024 czytaj...
Seminarium o sztucznej inteligencji i mediach społecznościowych
25.11.2024 czytaj...