Akredytacja Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr (WEPSiP.546.6.2020.KM)
kpcen facebook kpcen youtube kpcen instagram KPCEN linkedin
kpcen bip

Kartka z kalendarza – półmetek listopada

19.11.2019

Jesień z KPCEN mija szybko. Pierwsza połowa listopada przyniosła dwa ważne wydarzenia, które mieliśmy przyjemność współorganizować z innymi toruńskimi placówkami.

  • W konferencji Wieloaspektowe spojrzenie na zdrowie psychiczne młodzieży, organizowanej 13 listopada przez toruński KPCEN we współpracy z Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu, wzięło udział ok. 120 osób. Sala Patio Urzędu Marszałkowskiego, gdzie odbywała się konferencja, wypełniona była po brzegi. Zaproszeni prelegenci: dr hab. Adam Czabański, dr Olga Olszewska i dr Kinga Mickiewicz-Stopa w poruszający sposób przybliżyli zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym młodzieży i dzieci z punktu widzenia socjologa suicydologa, psychiatry i psychologa. Honorowy patronat nad konferencją objął UNICEF.
  • Druga konferencja, Nauczyciel i uczeń w przyszłości, odbyła się dzień później, 14 listopada. Efektem współorganizowania przez KPCEN Toruń tego wydarzenia z Toruńskim Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego iDoskonalenia Nauczycieli było zgromadzenie podczas prelekcji i warsztatów ok. 160 nauczycieli. Wystąpienia Sławomira Żebrowskiego (KPCEN), Joanny Serockiej (TODMiDN) i Tomasza Kocura (TODMiDN) postawiły ważne pytania. Jak być nauczycielem „tu i teraz”, a wyposażyć uczniów w kompetencje pomagające im funkcjonować w przyszłości? Jak pokolenia X, Y, Z i „Google kids” mogą odnaleźć wspólny język? Jak edukację przyszłości może wesprzeć rewolucja technologiczna? Propozycje odpowiedzi padły na warsztatach, które w większości prowadzili pracownicy KPCEN (Agnieszka Przybyszewska i Zofia Spalińska, Ewa Kondrat, Grażyna Szabłowicz-Zawadzka i Barbara Iwanowska,) oraz TODMiDN.

Nasi konsultanci nie poddają się jesiennej melancholii – pracujemy intensywnie i zarażamy dobrą energią. W pierwszych dwóch tygodniach listopada ruszyły zajęcia na kilku nowych kursach.

  • Myślenie wizualne (sketchnoting) w praktyce szkolnej – to barwny (dosłownie i w przenośni) kurs dla wszystkich kreatywnych nauczycieli, poszukujących sposobów na urozmaicenie lekcji. Ewa Kondrat pokazuje na nim, jak nauczyć skutecznego zapamiętywania przez rysowanie, jak tworzyć graficzne notatki i jak myślenie wizualne wykorzystać na lekcjach.
  • Zofia Spalińska podjęła się przeprowadzenia zajęć z opiekunami i liderami samorządów uczniowskich na kursie Samorząd uczniowski – przygotowanie opiekunów samorządów uczniowskich do pełnienia swoich funkcji. Nauczyciele rozmawiali m.in. o podstawach prawnych działalności SU, prawach dziecka, ucznia i człowieka w szkole, poznali metody diagnozy środowiska szkolnego.
  • Na warsztatach dr Małgorzaty Kaczmarek Arteterapia – zajęcia plastyczne w pracy z dziećmi nauczyciele poznali ćwiczenia plastyczne integrujące grupę i wykorzystujące mechanizm fotoprojekcji oraz zastosowanie rożnych technik plastycznych podczas ekspresji twórczej dziecka.
  • Matematycy mieli okazję doskonalić się na kursie Ocenianie kształtujące na lekcjach matematyki pod okiem Agnieszki Przybyszewskiej. Plan zajęć obejmował m.in. przybliżenie idei oceniania kształtującego i zagadnień z nim związanych, np. informacji zwrotnej, sztuki stawiania pytań, oceny koleżeńskiej i samooceny oraz sposobów kształtowania umiejętności matematycznych z wykorzystaniem oceniania kształtującego.
  • Jak z sukcesem przejść Awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego? O tym była mowa na kursie Małgorzaty Trzeciak. Udział w zajęciach pomaga nauczycielom usystematyzować wiedzę na temat podstaw prawnych uzyskiwania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego, doskonalić umiejętność tworzenia sprawozdań i autoprezentacji podczas postępowania kwalifikacyjnego.

Jak w każdym miesiącu, prowadzimy kursy opuszczając naszą siedzibę przy ulicy Sienkiewicza i jedziemy na zajęcia do szkół w regionie, kontynuujemy spotkania narozpoczętych już wcześniej kursach oraz sieciach współpracy i samokształcenia (np. Metody aktywizujące ucznia – sieć Agnieszki Przybyszewskiej), przeprowadzamy szkolenia rad pedagogicznych wyjeżdżając w teren (np. Nauczanie przez eksperymentowanie z Barbarą Iwanowską w Przedszkolu Publicznym nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu) i… doskonalimy się sami, m.in. na temat budowania wizerunku w kontekście marketingowym – wiedzą podzieliła się z nami Ewelina Pankowska z wrocławskiej Pracowni Rozwoju. Podczas zajęć wybrzmiało kilka ważnych cytatów, np. „Nie zbudujesz reputacji na tym, co dopiero zamierzasz zrobić” (Henry Ford).

My mamy sporo planów, ale efektywnie i efektownie przepracowane pierwsze listopadowe dwa tygodnie na szkoleniach i dwóch udanych konferencjach świadczą, że jesienią nie zwalniamy tempa.

 

 

Ostatnie aktualności
I Kujawsko-Pomorskie Ekoforum dla Nauczycieli „Budujemy przyszłość, chronimy klimat!”
05.05.2025 czytaj...
Szkolimy się dla Was
06.05.2025 czytaj...
Gala Konkursu na działania edukacyjne „Wokół historii regionu"
02.05.2025 czytaj...
Edukacja na miarę XXI wieku ze Zintegrowaną Platformą Edukacyjną - relacja
30.04.2025 czytaj...
Dzień Książki i Praw Autorskich - relacja
15.04.2025 czytaj...