Akredytacja Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr (WEPSiP.546.6.2020.KM)
kpcen facebook kpcen youtube kpcen instagram
kpcen bip

Szkolimy się dla Was

08.11.2024

"Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony".
– Stefan Żeromski

Spragnieni wiedzy pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli nieustająco szukają możliwości samodoskonalenia. W naszym cyklu prezentujemy szkolenia i konferencje, na których byliśmy, a także wydarzenia edukacyjne, podczas których reprezentowaliśmy naszą placówkę. 

Grażyna Szabłowicz-Zawadzka, konsultantka ds. edukacji informatycznej, oraz  Anna Smolar, konsultantka ds. nowoczesnych technologii w przedmiotach przyrodniczych, od 24 do 27 września wzięły udział w 18. Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”, największym w Polsce cyklicznym wydarzeniu dotyczącym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online. Patronat nad konferencją objął Minister Cyfryzacji, Minister Edukacji oraz Rzecznik Praw Dziecka. Główni organizatorzy to Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, NASK i  saferinternet.pl. Konferencja została dofinansowana przez Unię Europejską oraz Fundusz Sprawiedliwości.

Tematyka wykładów i webinarów: bezpieczeństwo cyfrowe, świadome i bezpieczne korzystanie z mediów społecznościowych, cyfrowy dobrostan, przeciwdziałanie bullingowi i cyberbullingowi, uzależnienia behawioralne, edukacja medialna, wpływ nowoczesnych technologii na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.

Grażyna Szabłowicz-Zawadzka: Tematyka konferencji była bezpośrednio powiązana z moją pracą i prowadzonymi przeze mnie szkoleniami. Zagadnienia związane z cyfrowym bezpieczeństwem należy stale aktualizować, a udział w takiej konferencji jest wyjątkową okazją do zapoznania się z różnymi nowymi informacjami.

Jolanta Serocka-Kondej, konsultantka ds. informacji i promocji, w dniu 9 października uczestniczyła w zorganizowanej w CKK Jordanki w Toruniu VII edycji Konferencji Izby Przemysłowo-Handlowej „Firma Przyszłości”. Konferencja jest spotkaniem przedsiębiorców z ekspertami, innowatorami i liderami biznesu, którzy kształtują przyszłość. To wydarzenie to must-have w kalendarzu każdego, kto chce być na bieżąco z najnowszymi trendami w biznesie, marketingu i gospodarce. Podczas konferencji można było dowiedzieć się, czym jest przywództwo bliskości, jakie są najważniejsze kompetencje lidera przyszłości, jak zapewnić bezpieczeństwo i dobrostan w miejscu pracy, o ewolucji kreatywności i efektywności dzięki AI, kruczkach prawnych stron WWW czy bieżących trendach i wskaźnikach kluczowych dla marketingu i zarządzania zespołami.

Dnia 9 października Anna Smolar, konsultantka ds. nowoczesnych technologii w przedmiotach przyrodniczych, wzięła udział w konsultacjach regionalnych w ramach procesu partycypacyjnego wypracowania wytycznych do projektu Strategicznego planu działań w zakresie edukacji ekologicznej SPDEE, dokumentu ujętego w Polityce Ekologicznej Państwa 2030 – strategii rozwoju w obszarze środowiska i gospodarki wodnej.
Na spotkanie zostali zaproszeni nauczyciele, konsultanci, doradcy metodyczni, przedstawiciele uczelni wyższych, badacze, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, ośrodków kultury i aktywności lokalnej, przedstawiciele parków narodowych, parków krajobrazowych, Lasów Państwowych, ośrodków edukacji, a także przedstawiciele przedsiębiorstw i firm prowadzących działania edukacyjne. 
Celem spotkania było zebranie najważniejszych informacji o charakterze diagnostycznym na poziomie lokalnym i regionalnym w zakresie stanu edukacji ekologicznej i klimatycznej oraz obecnie prowadzonych działań i inicjatyw w tym zakresie, określenie potencjału i wyzwań związanych z edukacją ekologiczną i klimatyczną, wstępne zidentyfikowanie priorytetów działań w zakresie edukacji ekologicznej i klimatycznej do uwzględnienia w SPDEE.

16 października grupa naszych pracowników - Jolanta Serocka-Kondej, Anna Smolar, Katarzyna Stalkowska i Anna Sawicka-Banaszkiewicz - wzięła udział w konferencji organizowanej przez Uniwersytety WSB Merito oraz Uniwersytet Dolnośląski "Komunikacja. Nauczyciel, uczeń, rodzic. Jak efektywnie komunikować się z innymi"Wydarzenie skierowane było do nauczycieli, ale także wszystkich, którzy chcieli podnieść swoje kompetencje w zakresie komunikacji w trudnych warunkach współczesnej edukacji. Bardzo bogaty program wydarzenia składał się z pięciu wykładów oraz części warsztatowej. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać na początek wykładu Kim jest roszczeniowy rodzic? Elżbiety Manthey, następnie o Kolorowej szkole – kolorowych relacjach mówił Jakub Tylman. Agnieszka Kozyra wystąpiła z wykładem Seksualność u dzieci, a Przemysław Staroń mówił o Kulturze dialogu w szkole. Jak promować otwartość, akceptację i szacunek? Zwieńczeniem części wykładowej była prelekcja Doroty Wellman Jak występować, żeby nas słuchali? Techniki skutecznej prezentacji. Po części wykładowej uczestnicy konferencji mieli możliwość uczestnictwa w jednym z sześciu warsztatów.

Małgorzata Pawłowska, wicedyrektorka KPCEN w Toruniu oraz Anna Smolar, konsultantka ds. nowoczesnych technologii w przedmiotach przyrodniczych, w dniu 29 października uczestniczyły w seminarium „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w domu, w szkole, w środowisku” zorganizowanym przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu oraz Miasto Toruń, pod honorowym patronatem Prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego. Spotkanie poprowadziła sędzia Anna Maria Wesołowska, współautorka ustawy o świadku koronnym, ekspert od przestępczości zorganizowanej, autorka poradnika prawnego „Bezpieczeństwo młodzieży”. Spotkanie skierowane było do wszystkich podmiotów mających styczność z dziećmi i młodzieżą, jak np. dyrektorzy szkół, pedagodzy, przedstawiciele kuratorium, służb mundurowych (policja, straż pożarna, straż miejska) itp. Celem seminarium  było zwrócenie uwagi na zagadnienia dotyczące m.in. znaczenia wczesnej profilaktyki, nowe zagrożenia, np. grooming, zbyt wczesna inicjacja seksualna, cyberprzemoc, Internet, używki: alkohol, narkotyki, dopalacze, e-papierosy, depresja, samookaleczenia. 

Ostatnie aktualności
Szkolimy się dla Was - także w ostatnich miesiącach roku!
19.12.2024 czytaj...
W świątecznym nastroju
19.12.2024 czytaj...
Mikołajkowa zabawa
05.12.2024 czytaj...
Od innowacji do integracji przedmiotowej - relacja z konferencji metodycznej
26.11.2024 czytaj...
Seminarium o sztucznej inteligencji i mediach społecznościowych
25.11.2024 czytaj...