Akredytacja Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr (WEPSiP.546.6.2020.KM)
kpcen facebook kpcen youtube kpcen instagram KPCEN linkedin
kpcen bip

Tydzień Mózgu - relacja

21.03.2025

Po raz kolejny cykl spotkań podczas Tygodnia Mózgu był okazją do odkrywania tajemnic tego najważniejszego organu. Zanotowaliśmy 736 wejść na organizowane przez nas webinary!

Co zrobić, żeby zachować sprawność intelektualną na długie lata, wyjaśniał dr Krzysztof Rochowicz, przywołując przykłady z publikacji znanych współczesnych neurobiologów i specjalistów zajmujących się działaniem mózgu. Zwrócił również uwagę na dobrostan ucznia i nauczyciela oraz zaprezentował materiały i filmy przydatne w pracy z uczniami. Anna Molenda opowiedziała, jak wejść w stan flow i artystycznego śnienia. Wyjaśniała, w jaki sposób pracuje mózg artysty, idąc ścieżką od neuronów do arcydzieł.

Drugiego dnia webinarów dr Dominika Wojtasińska poruszyła zagadnienie błędów poznawczych, wpływających na nasze decyzje i ocenę rzeczywistości. Temat pobudził uczestników do odpowiedzenia na pytania, dlaczego jesteśmy dla siebie pobłażliwi i w jaki sposób oceniamy innych, a także uzmysłowił mechanizmy manipulacji, którym się poddajemy. W kolejnym wystąpieniu dr Aleksandra Kondrat w interakcji z uczestnikami rozważała kierunki działań mających na celu kształtowanie odporności psychicznej i umiejętności związanych z uważnością poznawczą. Podawała przykłady idei i działań ukierunkowanych na dobre myślenie, wzmacniające dobrostan nauczycieli prywatnie i zawodowo.

Jak wyglądało nauczanie języka obcego dawniej, na czym polegały zmiany i do czego wykorzystywana jest AI, zaprezentowały w środę Maria Lesisz-Wojciechowska oraz Wanda Wakuła-Kunz. Diana Barche przekonywała o potrzebie wykorzystywania wiedzy o neurosztuce i uświadamiała, jak ważne jest stosowanie muzyki oraz ruchu w rozwijaniu potencjału mózgu. Sytuacje, w których można wykorzystać wiedzę o neuronach lustrzanych oraz języku żyrafy i szakala, omówiła Katarzyna Stalkowska. 

Agnieszka Przybyszewska zajęła się prezentacją modelu w kierunku budowania szczęścia i dobrostanu w oparciu o badania prof. M. Seligmana. Zaprezentowała pięć czynników, które mają wpływ i decydują o pozytywnym nastawieniu do życia oraz podała wskazówki, jakie działania podejmować, aby pozytywnie myśleć. Na zakończenie Ewa Kondrat przekonywała, odwołując się do licznych przykładów, że wszystkie pozycje literatury pięknej i każdy film można powiązać z obszarami życia, za które odpowiada mózg. Przy okazji omówiła sposoby wykorzystania zaprezentowanego materiału literackiego i filmowego z pracy z uczniami.

Czy warto było poświęć czas na wysłuchanie przygotowanych przez nas wystąpień? Uczestnicy w wypowiedziach na czacie i w ankietach stwierdzili, że jak najbardziej - chociażby po to, żeby z pełną świadomością zastosować pozyskaną lub odświeżoną wiedzę w życiu prywatnym i zawodowym.

Mamy nadzieję, że spotkamy się przy rozważaniach o mózgu w 2026 r. - nowe pomysły już powstają!

 

Ostatnie aktualności
Akademia zarządzania - kolejna edycja seminarium dla dyrektorów za nami
23.04.2025 czytaj...
STEAM i AI w edukacji - seria szkoleń indywidualnych
06.03.2025 czytaj...
Edukacja na miarę XXI wieku ze Zintegrowaną Platformą Edukacyjną - konferencja
03.04.2025 czytaj...
Dzień Książki i Praw Autorskich - webinar
04.04.2025 czytaj...
Kujawsko-Pomorski Festiwal Projektów Edukacyjnych - wyniki XV edycji dla nauczycieli
15.04.2025 czytaj...