Akredytacja Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr (WEPSiP.546.6.2020.KM)
kpcen facebook kpcen youtube kpcen instagram KPCEN linkedin
kpcen bip

Dzień Nowych Technologii w Edukacji – relacja z wydarzenia

15.04.2025

Z okazji Dnia Nowych Technologii w Edukacji Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu przygotowało serię bezpłatnych webinarów dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które odbyły się 3 kwietnia 2025 roku.


Obchody tego dnia to inicjatywa Ministerstwa Edukacji Narodowej, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z uczniami w szkole i poza nią.


W wydarzeniu uczestniczyło niemal 120 uczestników, którzy mieli szansę wysłuchać czterech webinarów.


Wydarzenie otworzyła Grażyna Szabłowicz-Zawadzka, konsultant ds. edukacji informatycznej, która mówiła na temat Aplikacji AI przydatnych w pracy nauczyciela. Prowadząca poruszyła temat sztucznej inteligencji w świecie cyfrowym i w edukacji, zaczynając od podstaw i krótko objaśniając, czym jest AI. Wyjaśniła też, czym jest prompt i jakie są zasady skutecznego promptowania. Następnie zaprezentowała konkretne narzędzia AI, które mogą być przydatne w pracy nauczyciela. Mówiła o generatorach obrazów oraz prezentacji, generatorach quizów oraz filmów (także z avatarami). Pojawił się temat generatorów muzyki oraz wyszukiwarek AI i chatbotów. Uczestnicy poznali zestaw komend przydatnych dla nauczycieli. Była mowa o różnicach między wersjami bezpłatnymi i płatnymi, a przede wszystkim o kompetencjach 4K w kontekście korzystania z AI, czyli m.in. o krytycznym myśleniu, weryfikacji treści, umiejętności zadawania pytań, a także o prawie autorskim. Nie zabrakło także tematu deepfake’ów. Prowadząca przygotowała też przegląd interesujących materiałów. 

 

Jako druga wystąpiła Jolanta Serocka-Kondej, konsultantka ds. informacji i promocji, która mówiła na temat Jak zwiększyć umiejętności cyfrowe uczniów i nauczycieli? Praktyczne rozwiązania w edukacji humanistycznej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej. Prowadząca zaczęła od omówienia kompetencji cyfrowych jako jednego z kluczowych elementów edukacji XXI wieku i zmiany roli nauczyciela od osoby przekazującej wiedzę do przewodnika po świecie informacji i technologii. Następnie przeszła do kwestii zastosowań SI w kontekście edukacyjnym, zwłaszcza w edukacji humanistycznej. Zaprezentowała również praktyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji we wspomaganiu procesu oceniania wspierającego. Podczas tej części spotkania rozmawialiśmy też o ofercie Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej oraz skutecznym promptowaniu.

Anna Smolar, konsultantka ds. nowoczesnych technologii w przedmiotach przyrodniczych, podjęła temat Sztucznej inteligencji jako narzędzia w edukacji STEAM. Na początku wyjaśniła pokrótce, czym jest model edukacyjny STEAM oraz sama sztuczna inteligencja. Pokazała, że w pewnym stopniu jest ona obecna w naszym życiu codziennie i jak się uczy oraz zbiera dane, żeby np. polecać nam filmy czy treści w internecie. Przywołała badania Walton Family Foundation odnośnie do postrzegania SI przez uczniów i nauczycieli oraz raportu Reach Capital do pokazania trendów w technologii edukacyjnej. Zaznaczyła też, że z korzystaniem z SI wiążą się kwestie etyczne. Mówiła o modelu Bias i „pomyłkach” SI, ale przede wszystkim o integracji AI z modelem STEAM. Wspomniała o kompetencjach przyszłości, modelach językowych, chatbotach. Mówiła o tym, jak uzyskać pomoc w projektowaniu scenariusza lekcji STEAM, tworzeniu gier edukacyjnych i nie tylko. 


Jako ostatnia, choć równie istotna prelegentka, wystąpiła Aleksandra Kondrat, konsultantka ds. edukacji klasycznej, która wraz z uczestnikami szukała odpowiedzi na pytanie: Czy nowoczesne technologie nie banalizują edukacji? Prelegentka zaczęła od krótkiego przypomnienia, czym jest etyka oraz że człowiek funkcjonuje w aksjosferze. Mówiła też o istocie wychowania i myśleniu opartym na etyczności. Poruszyła również temat wartości i antywartości sprzężonych z SI. Nasza konsultantka podkreślała, że to człowiek jest podmiotem wyposażonym w intuicję moralną, a SI jest kontekstu moralnego pozbawiona. Podzieliła się też refleksją o tym, jak wszystkie te prawdy przekładają się na edukację.


Z wypełnionych przez uczestników ankiet wynika, że wydarzenie zostało bardzo dobrze przyjęte i docenione zostały walory każdego z wystąpień.

Dziękujemy za tak liczny udział i zapraszamy na kolejne wydarzenia, konferencje i szkolenia. 
 

Ostatnie aktualności
Wielkanocne życzenia
17.04.2025 czytaj...
Edukacja na miarę XXI wieku ze Zintegrowaną Platformą Edukacyjną - konferencja
03.04.2025 czytaj...
Dzień Książki i Praw Autorskich - webinar
04.04.2025 czytaj...
Kujawsko-Pomorski Festiwal Projektów Edukacyjnych - wyniki XV edycji dla nauczycieli
15.04.2025 czytaj...
STEAM i AI w edukacji - seria szkoleń indywidualnych
06.03.2025 czytaj...