Tydzień Mózgu 2026 w KPCEN w Toruniu
Z okazji Światowego Tygodnia Mózgu Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu zaprasza na nowy cykl bezpłatnych webinarów. Podobnie jak zeszłoroczna edycja, która przyciągnęła setki pasjonatów neuronauki, te spotkania ujawnią fascynujące mechanizmy działania naszego „organu sterującego” z różnych perspektyw – od kreatywności po odporność psychiczną.
PROGRAM WYDARZENIA
Poniedziałek, 16 marca
godz. 17.00-18.00 | Umysł sterowany – techniki wywierania wpływu – prowadzenie dr Dominika Wojtasińska
Czy naprawdę podejmujemy decyzje samodzielnie? Codziennie jesteśmy poddawani subtelnym technikom wywierania wpływu. Często ulegamy im automatycznie, nie zdając sobie z tego sprawy. Webinar „Umysł sterowany – techniki wywierania wpływu” to praktyczne wprowadzenie do psychologii wpływu społecznego oparte na koncepcji Roberta Cialdiniego. Podczas spotkania uczestnicy poznają mechanizmy, dzięki którym inni – świadomie lub nie – oddziałują na nasze decyzje, emocje i zachowania.
Co zyskasz:
- Nabierzesz świadomości, że wpływ jest wszechobecny.
- Nauczysz się rozpoznawać techniki wpływu.
- Zobaczysz, jak odpowiedzialnie i etycznie wykorzystywać je w realizacji własnych celów – także w pracy nauczyciela.
Zapisz się i zobacz, kiedy Twój umysł podejmuje decyzje… a kiedy ktoś robi to za Ciebie.
godz. 18.10-19.10 | Jak wspierać aktywność poznawczą i poczucie sprawczości ucznia – prowadzenie Katarzyna Stalkowska
Na spotkaniu odczarujemy trudny temat motywacji i sprawdzimy, jak realnie zaangażować uczniów w proces nauki. Skupimy się na konkretnych narzędziach, które pozwolą odciążyć się w pracy, przekazując odpowiedzialność za odkrywanie wiedzy w ręce wychowanków. Pokażemy, jak za pomocą drobnych zmian w sposobie komunikacji budować u dzieci odwagę do popełniania błędów i wiarę we własne możliwości. To krok w stronę nowoczesnej edukacji, w której uczeń staje się aktywnym odkrywcą, a nauczyciel jego inspirującym przewodnikiem.
Wtorek, 17 marca
godz. 17.00-18.00 | Siła przekonań - jak mózg tworzy możliwości – prowadzenie Marcelina Górska-Będzitka
Wiesz, co najczęściej blokuje rozwój dzieci (i dorosłych)? Nie brak możliwości. Przekonania, które powstały w szkole i w domu. Podczas webinaru przeanalizujemy, skąd biorą się przekonania i dlaczego są tak trwałe, jak język dorosłych programuje mózg dziecka oraz co robić, gdy dziecko "nie chce", "nie umie" lub "boi się". Zarezerwuj swoje miejsce i zobacz, jak rozpocząć pracę z przekonaniami.
godz. 18.10-19.10 | Homo linguisticus, czyli AI w nauce języków obcych – prowadzenie Maria Lesisz-Wojciechowska i Wanda Wakuła-Kunz
Homo linguisticus - gdy AI wspiera naukę języków obcych po ludzku
Szkolenie odpowie na pytanie w jaki sposób narzędzia oparte na AI mogą wspierać rozwój kompetencji językowych i zawodowych, personalizować naukę oraz zwiększać motywację uczących się
Środa, 18 marca
godz. 17.00-18.00 | Uwaga! Mózg pracuje: 7 strategii, które działają w klasie od jutra – prowadzenie Justyna Miklaszewska
Uwaga! Mózg pracuje – a Ty?
Masz dość walki o uwagę w klasie? Przestań walczyć z biologią i zacznij z nią współpracować!
Zapraszam na webinar: „7 strategii, które działają w klasie od jutra”. W niespełna godzinę poznasz neurotriki poparte badaniami m.in. Johna Swellera.
Dowiesz się np.:
- Jak zacząć lekcję, by mózg ucznia sam chciał słuchać.
- Co zamiast „ściany tekstu” – czyli potęga kodowania.
- Jak 2 minuty aktywnej przerwy mogą uratować 45 minut lekcji.
To nie są „metody z księżyca” – to Evidence-Based Education w najczystszej postaci. Gotowe schematy i bilety wyjścia czekają na Ciebie!
godz. 18.10-19.10 | Mózg (nie)typowy w szkolnej ławce… – prowadzenie Anna Smolar
Czy „trudne” zachowanie ucznia to zawsze kwestia charakteru, czy może specyficzna architektura jego układu nerwowego? Webinar „Mózg (nie)typowy w szkolnej ławce” to praktyczne spotkanie dla nauczycieli, które zmienia perspektywę z „naprawiania ucznia” na zrozumienie jego biologicznych potrzeb. Podczas szkolenia przełożymy skomplikowaną wiedzę neurologiczną na konkretne sytuacje klasowe, wyposażając uczestników w gotowy „narzędziownik” metod pracy z uczniami w spektrum autyzmu, ADHD czy dysleksją. Dowiesz się, jak poprzez proste modyfikacje otoczenia i komunikacji zredukować napięcie w klasie, zadbać o własny dobrostan i stworzyć przestrzeń, w której neuroróżnorodność staje się wspólnym zasobem, a nie barierą.
Czwartek, 19 marca
godz. 17.00-18.00 | Umysł ukierunkowany na działanie. Zaangażowanie obywatelskie ucznia – prowadzenie dr Aleksandra Kondrat
W trakcie tego spotkania nauczyciele dowiedzą się, w jaki sposób możemy pobudzić uczennice/uczniów do działań sprawczych, obywatelskich. Wspólnie zastanowimy się, do jakich konkretnie czynności prospołecznych możemy uczennice/uczniów zachęcić (chociażby w trakcie lekcji z wychowawcą). Podczas spotkania przedstawione zostaną również zasady kultury dialogiczności.
godz. 18.10-19.10 | Mózg przy tablicy – jak budować odporność w szkolnej rzeczywistości – prowadzenie dr Beata Bawej-Lisiecka
Odporność psychiczna to nie dar losu, ale umiejętność, którą Twój mózg może wyćwiczyć. Zapraszamy na webinar, podczas którego poznasz konkretne, oparte na neuronauce narzędzia, pozwalające chronić Twoje zasoby energetyczne i szybciej „resetować się” po trudnych lekcjach. Dowiesz się także, jak Twój wewnętrzny spokój staje się najskuteczniejszą metodą wychowawczą, tworząc w klasie atmosferę sprzyjającą współpracy, a nie walce.
Piątek, 20 marca
godz. 17.00-18.00 | Mózg nie lubi mundurków. Personalizacja jako klucz do potencjału – prowadzenie Anna Molenda
Podczas wystąpienia przedstawię ograniczenia ujednoliconych modeli nauczania oraz wskażę personalizację jako podejście zgodne z neurobiologicznymi mechanizmami uczenia się, takimi jak motywacja wewnętrzna, regulacja uwagi i procesy emocjonalne.
Personalizacja zostanie tu przedstawiona nie jako moda dydaktyczna, lecz jako rozsądna odpowiedź na różnorodność mózgów uczących się w jednej klasie.
godz. 18.10-19.10 | Neurodydaktyka, czyli nauczanie przyjazne mózgowi – prowadzenie dr Krzysztof Rochowicz
Zapraszamy na webinar, który pokaże Ci, jak w oparciu o wiedzę o mózgu budować w uczniach fascynację nauką i motywację wewnętrzną. Poznasz praktyczne strategie oparte na czterech filarach uczenia się, dzięki którym zastąpisz model transmisyjny nowoczesną kulturą aktywnego odkrywania i doceniania.
Linki do spotkań zostaną wysłane dzień przed danym webinarem.
Uczestnicy, którzy wpiszą się na listę obecności, otrzymają zaświadczenia udziału drogą elektroniczną w ciągu 3 tygodni.
W razie problemów z dołączeniem do spotkania prosimy o kontakt z Ewą Kondrat, nr tel.881-93-12-18, e-mail: ewa.kondrat@kpcen-torun.edu.pl
