Akredytacja Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr (WEPSiP.546.6.2020.KM)
kpcen facebook kpcen youtube kpcen instagram
kpcen bip

Nagrodziliśmy laureatów VI edycji konkursu Toruński Urząd dla Młodzieży

10.03.2020

Konkurs, organizowany przez KPCEN w Toruniu z Urzędem Miasta Torunia pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Marka Gralika i Przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego, był skierowany do nauczycieli i uczniów klas VII–VIII szkół podstawowych oraz szkół średnich z Torunia. Jego założeniem było zwiększenie aktywnego udziału młodzieży w życiu publicznym, rozwój kompetencji społecznych i postaw obywatelskich. Konkurs ma zachęcić młodzież szkół podstawowych i średnich do aktywnego udziału w życiu publicznym oraz rozwijania postaw obywatelskich. Uczniowie realizując projekt załatwiają konkretne sprawy w urzędzie – wybierają zagadnienie, pozyskują z konkretnych jednostek urzędu potrzebne informacje, a następnie rozwiązują daną sprawę. Efekty swojej pracy przedstawiali w kreatywny sposób, np. tworząc krótki film lub… grę planszową.

Do udziału w konkursie zgłosiły się 34 zespoły – 125 uczniów z 8 toruńskich szkół; 23 zespoły uczniów z 8 placówek zrealizowały projekty (97 uczniów pod kierunkiem 11 nauczycieli). Członkowie komisji konkursowej podczas posiedzenia z 27 stycznia 2020 r. w KPCEN w Toruniu wyłonili laureatów i wskazali wyróżnione prace.

 

Uroczystą galę zorganizowaliśmy 6 marca 2020 r. w Centrum Dialogu. Sławomir Żebrowski, dyrektor KPCEN w Toruniu, przywitał zebranych gości, wśród których byli obecni: Krzysztof Bylicki, dyrektor toruńskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Jacek Mularz, sekretarz Miasta Torunia, Ewa Ndozi i Iwona Wieczerzak z Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego, kierownicy wydziałów i referatów Urzędu Miasta Torunia oraz uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół.

 

Nagrodzone projekty:

 

I. Sprowadzenie zwłok z zagranicy – krok po kroku, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych

II. Gra Inwestor. Złożenie Wniosku o pozwolenie na budowę, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 24

III. Z obywatela w e-bohatera. Obywatel w domu a jego pismo w "Chmurze". E-administracja w Wydziale Spraw Administracyjnych – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 24

 

Wyróżnienia

 

Bilet papierowy czy mobilny – wybór należy do ciebie, uczennice Szkoły Podstawowej nr 24

Rejestracja działalności gospodarczej, uczennice Szkoły Podstawowej nr 10

Dowiedz się więcej, impreza masowa i jej organizacja. Odcinek 17, uczennice Szkoły Podstawowej nr 24

Być wyborcą czy nie być – oto jest pytanie. Jak zostać wpisanym do rejestru wyborców?, uczennice II Liceum Ogólnokształcącego

 

Wyróżnienie Dyrektora KPCENMój pierwszy biznes, uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych

 

Krzysztof Bylicki, dyrektor toruńskiej delegatury w Toruniu, pogratulował uczestnikom konkursu i zaznaczył, jak ważna jest chęć uczestniczenia w tego typu dodatkowych aktywnościach. Życzył uczniom, by ta chęć działania i zaangażowanie nigdy ich nie opuściły.

Chcemy poprzez ten projekt odczarować stereotypowe postrzeganie urzędu jako nieciekawego, pracy urzędniczej jako nudnej. Pojawiło się dużo tematów związanych z informatyzacją, która w dzisiejszych czasach rewolucjonizuje wiele obszarów działalności miasta. Mam nadzieję, że młodzi ludzie staną się motorem napędowym tych zmian – powiedział Sekretarz Miasta Torunia Jacek Mularz. W imieniu Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego podziękował uczniom i nauczycielom za udział w projekcie.

Zofia Spalińska, kierująca konkursem, podkreśliła, że konkurs jest inwestycją w młode pokolenie i ich kompetencje społeczne. Zaznaczyła, że z roku na rok projekty przygotowywane przez uczniów są coraz lepsze, coraz bardziej wartościowe merytorycznie i realizowane w pomysłowy, kreatywny sposób. Wspomniała, że coraz więcej wydziałów Urzędu Miasta Torunia bierze udział w projekcie – w tej edycji 8 jednostek: Wydział Spraw Administracyjnych, Wydział Ewidencji i Zezwoleń, Wydział Komunikacji, Wydział Architektury i Budownictwa, Wydział Ochrony Ludności, Wydział Gospodarki Komunalnej, Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej oraz Biuro Ogrodnika Miejskiego.

Nagrody dla uczniów i opiekunów ufundowali: KPCEN w Toruniu, Urząd Miasta Torunia (Wydział Promocji), Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Miejski Zakład Komunikacji i Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu i agencja producencka SOS Music.

Serdecznie gratulujemy uczniom i ich opiekunom!

 

Ostatnie aktualności
Łosiu pod lupą
25.06.2024 czytaj...
Delegacja polskich nauczycieli z Litwy w KPCEN
21.06.2024 czytaj...
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024
20.06.2024 czytaj...
Konferencja „Otwórz oczy – standardy ochrony małoletnich” – o roli uważności i świadomości
12.06.2024 czytaj...
Studia podyplomowe z patronatem KPCEN Toruń
04.06.2024 czytaj...