Akredytacja Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr (WEPSiP.546.6.2020.KM)
kpcen facebook kpcen youtube kpcen instagram
kpcen bip

O stresie bez stresu – KPCEN w Toruniu szkoli się zdalnie

26.06.2020

Pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu doskonalą online nauczycieli i… sami poddają się zdalnie szkoleniu. W minionym tygodniu konsultanci i specjaliści dowiedzieli się więcej na temat stresu, motywacji, realizacji siebie w pracy i radzenia sobie z trudnościami. Szkolenie Nie spali się, kto nie płonął – o wypaleniu zawodowym nauczycieli prowadziła Teresa Tymrakiewicz z Centrum Kształcenia Nauczycieli Librus na platformie Clickmeeting.

Punktem wyjścia było określenie, czym jest wypalenie zawodowe: jak się przejawia i co jest jego powodem? Prowadząca zwróciła uwagę, że syndrom wypalenia może nas spotkać w życiu zawodowym kilkakrotnie, dlatego ważne jest, by móc w porę rozpoznać jego symptomy i umieć odpowiednio zareagować. Kolejnym ważnym aspektem, na który zwróciła uwagę, jest subiektywne interpretowanie sytuacji, w których się znajdujemy: to od naszego nastawienia wiele zależy – charakter relacji ze współpracownikami, poziom zadowolenia z wykonywanej pracy, dostrzeganie problemów i sposób radzenia sobie z nimi.

Celem szkolenia było wskazanie możliwości, dzięki którym udaje się zapanować nad stresem, zmęczeniem i innymi trudnościami. Minimalizowanie stresorów lub ich unikanie jest jedną ze strategii, ale ta najbardziej skuteczna to wykształcenie w sobie umiejętności zapanowania nad stresem. Teresa Tymrakiewicz omówiła metody redukujące napięcie emocjonalne i fizyczne, metody poznawcze redukcji stresu, zwróciła uwagę na interpersonalne wsparcie w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu. Szkolenie pozwoliło też na zastanowienie się, co jest skuteczniejsze: motywacja zewnętrzna czy wewnętrzna? Pytania kierowane do uczestników przez prowadzącą pozwoliły na uzmysłowienie sobie, że aby realizować się z sukcesem i satysfakcją w pracy, należy zadbać o swój dobrostan, a pozytywne nastawienie do innych ludzi i napotykanych sytuacji w znaczący sposób ułatwi osiągnięcie tego celu.

 

Ostatnie aktualności
Konferencja „Otwórz oczy – standardy ochrony małoletnich” – o roli uważności i świadomości
12.06.2024 czytaj...
Studia podyplomowe z patronatem KPCEN Toruń
04.06.2024 czytaj...
Życzymy wszystkiego najlepszego
28.05.2024 czytaj...
STEAM-owe zajęcia w Wielkim Rychnowie
27.05.2024 czytaj...
Wokół paryskiej „Kultury” – konsultacje dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych
22.05.2024 czytaj...