Zadbaj o swoich uczniów w cyfrowym świecie: higiena cyfrowa, profilaktyka e-uzależnień wśród dzieci i młodzieży oraz bezpieczeństwo w sieci
Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu i Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu serdecznie zapraszają do udziału w bezpłatnej konferencji online: Zadbaj o swoich uczniów w cyfrowym świecie: higiena cyfrowa, profilaktyka e-uzależnień wśród dzieci i młodzieży oraz bezpieczeństwo w sieci, która odbędzie się 12 marca 2024 r. w godzinach: 15.00-18.00 na platformie Microsoft Teams.
Konferencja objęta jest Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Celem wydarzenia jest uświadomienie uczestnikom, w jaki sposób można ograniczyć negatywny wpływ nowych technologii na życie oraz jakie działania podjąć, aby świadomie z nich korzystać. Temat wydarzenia odpowiada jednemu z priorytetów Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty: Kształtowanie nowych umiejętności w zakresie higieny cyfrowej, profilaktyki e-uzależnień wśród dzieci i młodzieży oraz bezpieczeństwa w sieci. Tematyka wystąpień uwzględnia zagadnienia, które mają na celu ochronę prywatności, bezpieczeństwa i zdrowia użytkowników w cyberprzestrzeni.
Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się także: czym jest higiena cyfrowa, co powinno zaniepokoić nauczycieli w zachowaniu ucznia, co osoba dorosła powinna wiedzieć o korzystaniu z cyfrowych urządzeń przez dzieci, jakie działania profilaktyczne należy podjąć, aby uchronić dziecko przed zagrożeniami cyfrowymi.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja, liczba miejsc ograniczona.
Opis alternatywny programu konferencji
Informacje dotyczące zaplanowanych wystąpień:
Dyskusje kliniczne wokół problemów związanych z nadużywaniem technologii cyfrowych – dr Jolanta Celebucka
Wykład dotyczy trudności i kontrowersji związanych z diagnozowaniem osób nadużywających technologii cyfrowych, zwłaszcza w odniesieniu do młodzieży. W ramach profilaktyki przyjrzymy się zasadom ekranowym i zaleceniom wobec dzieci i młodzieży.
Higiena cyfrowa a cyfrowa rzeczywistość – Grażyna Szabłowicz-Zawadzka
Wykład dostarczy odpowiedzi na pytania:
- czym jest higiena cyfrowa i co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu ucznia?
- dlaczego internauci wolą do siebie pisać niż rozmawiać?
- czym jest wizerunek online i zjawisko fomo?
- jak wpływa na nas nomofobia i phubbing?
- co z najmłodszymi? Dlaczego „autyzm wirtualny” budzi niepokój?
Co dorosły powinien wiedzieć o korzystaniu z cyfrowych urządzeń przez dzieci – Agnieszka Przybyszewska
Prelegentka przekaże informacje dotyczące m.in. tego:
- jakie działania profilaktyczne warto podjąć, aby uchronić dziecko przed zagrożeniami cyfrowymi?
- co rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia?
- co może zrobić dorosły, aby uchronić dziecko?
Cyberbezpieczeństwo – asp. szt. Marcin Matysek
W wystąpieniu zaprezentowane zostaną m.in. następujące zagadnienia:
- cyfrowy szantaż,
- zagrożenia dla współczesnych urządzeń mobilnych i sposób ich rozpoznawania,
- Phishing - Browser In The Browser - atak socjotechniczny prawie idealny,
- ochrona, czy należy się bać Internetu?
Informacje o prelegentach:
dr Jolanta Celebucka – psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, specjalista psychoterapii uzależnień, kierownik Wojewódzkiej Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu.
Grażyna Szabłowicz-Zawadzka – konsultantka ds. edukacji informatycznej, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu
Agnieszka Przybyszewska – konsultantka ds. matematyki i promocji zdrowia, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu
asp. szt. Marcin Matysek – funkcjonariusz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości - Wydział w Bydgoszczy, od 2006 roku zajmuje się zwalczaniem zagrożeń i przestępstw związanych z nowymi technologiami. Ekspert z zakresu szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa, prowadzi szkolenia i prelekcje, m.in. na międzynarodowych konferencjach. Trener personalny.