Akredytacja Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr (WEPSiP.546.6.2020.KM)
kpcen facebook kpcen youtube kpcen instagram
kpcen bip

Kujawsko-Pomorska e-Szkoła

21.03.2020

Pierwszy w Polsce tydzień lekcji na żywo online

W piątek zakończyliśmy pierwszy tydzień działalności Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły. Jest to projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, powstały z inicjatywy marszałka województwa, Piotra Całbeckiego. Od 16 marca, jako pierwsza e-szkoła w Polsce, rozpoczęła transmisję lekcji online.

Pierwsze lekcje to zajęcia dla maturzystów i ósmoklasistów. Uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej mogli wziąć udział w wirtualnych lekcjach na żywo z języka polskiego, angielskiego i matematyki. Dla maturzystów przeprowadzone zostały lekcje języka polskiego, języka angielskiego, matematyki, historii, wiedzy o społeczeństwie, fizyki, chemii i biologii.

Uczniowie mogą je odtworzyć – już po zakończeniu emisji – dowolną ilość razy, korzystając z filmów umieszczonych na kanale YouTube Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły.

Każda 30-minutowa lekcja kończy się kwadransem interakcji nauczyciel–uczniowie. Młodzież kieruje pytania za pomocą Messengera do e-Szkoły, które moderatorzy przekazują nauczycielom, a ci – udzielają na żywo odpowiedzi. Uczniowie mają możliwość przekazywania swoich pytań odnośnie do materiału z bieżącej lekcji oraz zgłaszania potrzeb, dzięki czemu nauczyciele mają świadomość, na co zwrócić uwagę przygotowując kolejne zajęcia. Kujawsko-Pomorska e-Szkoła jest zatem wirtualną, interaktywną przestrzenią przekazywania wiedzy i jednocześnie miejscem do dyskusji.

Warto podkreślić, że Kujawsko-Pomorska e-Szkoła to projekt Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, powstały z inicjatywy marszałka województwa, Piotra Całbeckiego, w odpowiedzi na niezbędne ze względów epidemicznych zamknięcie placówek oświatowych. Dyrektorem e-Szkoły jest Czesław Ficner, zastępca dyrektora ds. edukacji Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a koordynatorem projektu – Sławomir Żebrowski, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. W siedzibie KPCEN w Toruniu przy ul. Henryka Sienkiewicza 36 zlokalizowano studio, w którym odbywają się codziennie nagrania – za ich realizację odpowiada Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio.

Nauczyciele, którzy do tej pory podjęli współpracę z e-Szkołą to: Brygida Surdyk, Anna Berent, Aleksandra Kowalska, Jolanta Serocka, Tomasz Masłowski, Monika Zalewska, Zuzanna Niedzielska, Zbigniew Milikiewicz, Bożena Brudka-Gniadkowska, Marcin Empel i Magdalena Lutowska.

Tak minęły nam pierwsze dni – relacja Radia PiK w audycji „Popołudnie z nami” i TVP 3 Bydgoszcz w „Zbliżeniach”:

Materiał Radia PiK

Materiał TVP3 Bydgoszcz - 1

Materiał TVP3 Bydgoszcz - 2 

Materiał TVP3 Bydgoszcz - 3

Planowany jest rozwój projektu. W tej chwili prowadzimy zajęcia dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych i dla uczniów klas maturalnych. Chcemy go poszerzyć o kolejne grupy uczniów – od czwartej klasy szkoły podstawowej i dla wszystkich uczniów liceum – powiedział 16 marca w rozmowie z TVP3 Bydgoszcz Sławomir Żebrowski, dyrektor KPCEN w Toruniu.

Już dzisiaj wiemy, że zamierzenia te uda się zrealizować. Od najbliższego poniedziałku (23 marca) rozpoczną się transmisje lekcji dla uczniów pozostałych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Program zajęć na przyszły tydzień jest dostępny (i na bieżąco aktualizowany) na platformie edukacyjnej edupolis.pl

Serdecznie zachęcam nauczycieli do tego, aby wzięli udział w tym wyzwaniu. Czasy trudne, wiemy, że każdy boi się wychodzić z domu. Natomiast musimy zadbać o przyszłość naszej oświaty – mówił 17 marca Sławomir Żebrowski w rozmowie z TVP3.

Wyrazy ogromnej wdzięczności kierujemy do nauczycieli, którzy odpowiedzieli pozytywnie na ten apel i zaangażowali się w projekt.

 

Pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP (źródło: kujawsko-pomorskie.pl i edupolis.pl), Sławomir Żebrowski

 

PS O Kujawsko-Pomorskiej e-Szkole pisali…

https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/35539-z-mysla-o-uczniach

https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/35522-epidemia-covid-19-otwieramy-wirtualna-szkole

https://edupolis.pl/lekcje-online-dla-160-tysiecy-osob/

http://www.radiopik.pl/2,84547,e-szkola-dla-maturzystow-i-osmoklasistow-juz-dzi 

https://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,25805880,koronawirus-kujawsko-pomorska-e-szkola-bije-rekordy-popularnosci.html

https://pomorska.pl/kujawskopomorska-eszkola-grafik-zajec-dla-osmoklasistow/ar/c1-14861379

https://expressbydgoski.pl/koronawirus-od-poniedzialku-w-wojewodztwie-kujawskopomorskim-ruszaja-lekcje-w-wirtualnej-szkole/ar/c1-14855775

https://bydgoszcz.tvp.pl/47163602/kujawsko-pomorska-e-szkola

http://tylkotorun.pl/kujawsko-pomorska-e-szkola-cieszy-sie-duza-popularnoscia/

https://ddwloclawek.pl/pl/14_kultura/769_edukacja/38032_przygotowuja-osmoklasistow-i-maturzystow-do-egzaminow-znamy-plan-zajec.html

https://ddtorun.pl/pl/11_wiadomosci/25438_torun-wystartowala-kujawsko-pomorska-e-szkola-dla-ponad-8000-uczniow.html

 

Ostatnie aktualności
Konferencja „Otwórz oczy – standardy ochrony małoletnich” – o roli uważności i świadomości
12.06.2024 czytaj...
Studia podyplomowe z patronatem KPCEN Toruń
04.06.2024 czytaj...
Życzymy wszystkiego najlepszego
28.05.2024 czytaj...
STEAM-owe zajęcia w Wielkim Rychnowie
27.05.2024 czytaj...
Wokół paryskiej „Kultury” – konsultacje dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych
22.05.2024 czytaj...