Akredytacja Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr (WEPSiP.546.6.2020.KM)
kpcen facebook kpcen youtube kpcen instagram KPCEN linkedin
kpcen bip

Marzec w KPCEN

05.04.2020

Marzec 2020 – miesiąc o podwójnym charakterze, nie tylko z powodu przełomu zimowo-wiosennego. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce, funkcjonowanie stacjonarne KPCEN musiało ulec ograniczeniu. Mimo tych trudnych warunków, udało nam się przeprowadzić szereg istotnych działań.

  • Kursy, warsztaty…

W pierwszej połowie miesiąca odbyło się wiele szkoleń, część z nich, będąca cyklem spotkań, została już zakończona.

Nauczyciele będący na ścieżce awansowej wzięli udział w kursie Awans zawodowy na stopień nauczyciela kontraktowego Małgorzaty Trzeciak. Osoby zainteresowane edukacją informatyczną poznawały Programowanie wizualne na II etapie kształcenia (IV–VI). Gry i animacje w Scratchu – to kurs Grażyny Szabłowicz-Zawadzkiej.  Ci, których zainteresował Tutoring jako indywidualne wsparcie ucznia w rozwoju, spotkali się podczas kursu na początku marca z Danutą Potręć. Ewa Kondrat w Szkole Podstawowej w Choceniu przeprowadziła Polonistyczne manewry, czyli kurs dla zainteresowanych edukacją humanistyczną.

Nauczyciele, którzy podnoszą swoje kompetencje językowe, uczestniczyli w kursach językowych Agnieszki Chabros: języka angielskiego na poziomie A1 i B2 oraz języka hiszpańskiego na poziomie A2 i B2. Zajęcia z języka hiszpańskiego były w marcu kontynuowane online. Nauczyciele języków obcych brali na początku marca udział w warsztatach organizowanych przez Reginę Strzemeską – Ocenianie kształtujące na lekcji języka obcego.

  • Sieci współpracy i samokształcenia

Na początku marca osoby zainteresowane doradztwem zawodowym wzięły udział w pierwszym spotkaniu sieci współpracy i samokształcenia Doradztwo zawodowe dziś i jutro, zorganizowanym przez Sławomira Żebrowskiego.

Nauczyciele matematyki w ramach działania sieci samokształcenia wzięli udział w zajęciach QR kody i ich zastosowanie w grywalizacji, prowadzonych przez Agnieszkę Przybyszewską we współpracy z Hanną Laskowską.

  • Szkolenia rady pedagogicznej i Kompleksowe wspomaganie szkół

Małgorzata Kaczmarek w Przedszkolu Miejskim nr 3 w Toruniu poprowadziła szkolenie rady pedagogicznej Profilaktyka zaburzeń koncentracji uwagi u dzieci.

Wiesława Kuban mówiła w ZSP w Mogilnie o Pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w Przedszkolu nr1 w Barcinie - w ramach wspomagania szkół i placówek gminy Barcin – o Współpracy przedszkola z rodzicami dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz w przedszkolu gminy Unisław. Agnieszka Przybyszewska w SP nr 1 i SP nr 2 w Brodnicy pokazała Rozwijanie kompetencji matematycznej na różnych przedmiotach. Przykłady wykorzystania metody problemowej. Danuta Potręć w SP nr 3 w Wąbrzeźnie i w SO w Wałdowie Szlacheckim przeprowadziła szkolenie Co jest dziś innowacją i jak ją realizować w szkole, a Zofia Spalińska o Konstruowaniu narzędzi badawczych mówiła na szkoleniu w SP w Wołuszewie. Małgorzata Trzeciak odwiedziła Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Brodnicy, Przedszkole im. M. Konopnickiej ze szkoleniem Trzy żywioły – powietrze, ogień i woda. Metoda eksperymentu w przedszkolu. Grażyna Szabłowicz-Zawadzka poprowadziła szkolenie Uzależnienie od Internetu i komputera – wprowadzenie do profilaktyki, diagnozy i leczenia w SP w Lubiczu, a w Zespole Szkół Mechanicznych w Grudziądzu mówiła na temat Dydaktyki cyfrowej epoki smartfona. Jaki powinien być innowacyjny nauczyciel? Regina Strzemeska w SP 4 Grudziądz mówiła o Wybranych sposobach motywowania uczniów do nauki. Krzysztof Rochowicz przeprowadził w toruńskim V LO multimedialny pokaz The man and the Universe dla uczniów liceum z Gruzji (wymiana z V LO).

Zofia Spalińska zorganizowała 3 marca wyjazd zespołu konsultantów do Szkoły Podstawowej w Piechcinie – konsultację zespołową w ramach Kompleksowego Wspierania Szkół, a dzień później Wiesława Kuban w Szkole Podstawowej nr 1 w Barcinie.

  • Projekty, konkursy

Na początku miesiąca, 6 marca 2020, w Centrum Dialogu zorganizowaliśmy galę podsumowującą projekt Toruński Urząd dla Młodzieży. Konkurs, organizowany przez KPCEN w Toruniu z Urzędem Miasta Torunia pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Marka Gralika i Przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego, był skierowany do nauczycieli i uczniów klas VII–VIII szkół podstawowych oraz szkół średnich z Torunia. Jego założeniem było zwiększenie aktywnego udziału młodzieży w życiu publicznym, rozwój kompetencji społecznych i postaw obywatelskich. Konkurs ma zachęcić młodzież szkół podstawowych i średnich do aktywnego udziału w życiu publicznym oraz rozwijania postaw obywatelskich. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj

W ramach projektu Buduję, koduję, programuję wspieraliśmy nauczycieli (zarówno na zajęciach, jak i zdalnie poprzez e- learning) w prowadzeniu zajęć z uczniami: w Szkole Podstawowej w Sławęcinku – Agnieszka Przybyszewska, a w Szkole Podstawowej w Turzanach – Marzenna Wierzbicka.

  • Kujawsko-Pomorska e-Szkoła

Kujawsko-Pomorska e-Szkoła to projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, powstały z inicjatywy marszałka województwa, Piotra Całbeckiego, w odpowiedzi na zamknięcie placówek oświatowych w związku z sytuacją epidemiczną. Dyrektorem e-Szkoły jest Czesław Ficner, zastępca dyrektora ds. edukacji Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a koordynatorem projektu – Sławomir Żebrowski, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. W siedzibie KPCEN w Toruniu przy ul. Henryka Sienkiewicza 36 zlokalizowano studio, w którym odbywają się codziennie nagrania – za ich realizację odpowiada Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio. Od 16 marca, jako pierwsza e-szkoła w Polsce, rozpoczęła transmisję lekcji online. Uczniowie mogą je odtworzyć – już po zakończeniu emisji – dowolną ilość razy, korzystając z filmów umieszczonych na kanale YouTube Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły. Więcej na temat e-szkoły pisaliśmy m.in. tutaj i tutaj

Od połowy  marca większość pracowników wykonuje obowiązki zdalnie, nadal jesteśmy wsparciem dla wielu nauczycieli. Konsultacje telefoniczne, mailowe czy też drogami elektronicznego przekazu to w tej chwili jedyne formy kontaktu. W tym czasie doskonalimy się i kładziemy duży nacisk na własny rozwój, aby jak najlepiej przygotować dla Państwa ofertę w nowej formie. Jako akredytowana placówka doskonalenia nauczycieli dbamy, aby jakość funkcjonowania Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu nie odbiegała od poziomu, do którego Państwa przyzwyczailiśmy. W związku z tym domykamy prace przy strategicznych dokumentach dla istnienia naszej placówki, takich jak ewaluacja placówki i diagnoza potrzeb nauczycieli. Co więcej, od początku zamknięcia szkół w naszym budynku funkcjonuje Kujawsko-Pomorska e-Szkoła, której działanie koordynujemy, a niektóre zajęcia również prowadzimy.

W tym niełatwym czasie życzymy Państwu zdrowia, siły i pozytywnych myśli. Jesteśmy dla państwa zawsze dostępni online, by telefonicznie, mailowo, e-learningowo wspierać Państwa w pracy – i nie tylko.

 

Ostatnie aktualności
I Kujawsko-Pomorskie Ekoforum dla Nauczycieli „Budujemy przyszłość, chronimy klimat!”
05.05.2025 czytaj...
Szkolimy się dla Was
06.05.2025 czytaj...
Gala Konkursu na działania edukacyjne „Wokół historii regionu"
02.05.2025 czytaj...
Edukacja na miarę XXI wieku ze Zintegrowaną Platformą Edukacyjną - relacja
30.04.2025 czytaj...
Dzień Książki i Praw Autorskich - relacja
15.04.2025 czytaj...